Jacek Królikiewicz, wicedyrektor toruńskiej szkoły mistrzostwa sportowego (SMS) o specjalnościach wioślarstwo oraz kolarstwo, ma na podorędziu listę osiągnięć absolwentów. Żadnej drobnicy – tylko medale i punktowane miejsca w poważnych seniorskich imprezach. Ostatnia chluba to mistrzostwo świata Michała Kwiatkowskiego w szosowym wyścigu zawodowych kolarzy. Na innych kartkach maczkiem zadrukowane medale kilkunastu wioślarzy, na czele ze srebrem Łukasza Pawłowskiego z igrzysk olimpijskich w Pekinie. Na ścianie duże zdjęcia Kwiatkowskiego, Pawłowskiego, wioślarskiej ósemki ze sternikiem, która pod koniec sierpnia zdobyła dla Polski pierwszy medal (brązowy) mistrzostw świata w tej specjalności. – Siedmiu z nich wychowaliśmy u nas – nie kryje dumy dyrektor.
Gdyby podobną listę chciała sporządzić Barbara Sobańska, dyrektor zakopiańskiej SMS, wyszłaby galeria mistrzów, na czele z Justyną Kowalczyk, Kamilem Stochem. Poza tym silna grupa panczenistów: Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański – co nazwisko, to medal olimpijski. Biatlonistka Krystyna Pałka to medalistka mistrzostw świata, podobnie jak skoczek Piotr Żyła; inny – Jan Ziobro, wygrywał w ubiegłym sezonie w Pucharze Świata.
Uzasadnione poczucie udziału w sukcesie mogą mieć również w Spale. Pięciu członków mistrzowskiej drużyny siatkarzy – Michał Winiarski, Mateusz Mika, Fabian Drzyzga, Paweł Zatorski i Marcin Możdżonek – przeszło przez tamtejszą SMS. O następców nie trzeba się martwić – 9 z 12 tegorocznych wicemistrzów Europy juniorów wychowało się w Spale.