Teatr

Koniec świata

Recenzja spektaklu: „Ich czworo”, reż. Marcin Wrona

Od lewej: Agata Buzek i Małgorzata Kożuchowska w gorzkiej wersji „Opowieści wigilijnej” Od lewej: Agata Buzek i Małgorzata Kożuchowska w gorzkiej wersji „Opowieści wigilijnej” Jan Bogacz / TVP
Spektakl pokazywała TVP1, teraz można go także, za darmo i bez reklam, obejrzeć na portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego ninateka.pl.

Tak się złożyło, że „tragedia ludzi głupich w III aktach” Gabrieli Zapolskiej z 1907 r. stała się ostatnią rzeczą, jaką zostawił po sobie zmarły we wrześniu reżyser filmowy Marcin Wrona. W jego interpretacji „Ich czworo” pozostaje opowieścią o koszmarze niedopasowanego małżeństwa, ale przede wszystkim jest historią o nieszczęściu i samotności manipulowanego przez infantylnych rodziców dziecka. Wraz z rozpadem rodziny w gruzy wali się cały jego świat, co reżyser i stojący za kamerą Marcin Koszałka pokazują w przejmujący sposób. W obsadzie gwiazdy – Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Agata Buzek, Mariusz Ostrowski, w roli dziecka Aniela Łoniewska – każda gra postać trochę z innych czasów, co ma, zdaje się, podkreślić uniwersalność tekstu Zapolskiej. Całość klimatem nawiązuje do realizowanych cyklicznie przez BBC kolejnych wersji „Opowieści wigilijnej” Dickensa, zresztą nawet czas akcji się zgadza – Wigilia i okolice. Tylko tu nikt się nie uczy na błędach, niczego nie odpokutowuje, dla tego świata nie będzie ani happy endu, ani nawet nadziei.

Spektakl pokazywała TVP1, teraz można go także, za darmo i bez reklam, obejrzeć na portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego ninateka.pl. Znajduje się tam w świetnym towarzystwie spektakli archiwalnych i współczesnych, w tym wyreżyserowanych przez mistrzów polskiego teatru: Erwina Axera, Tadeusza Kantora, Jerzego Jarockiego, Adama Hanuszkiewicza, Konrada Swinarskiego, Zygmunta Hübnera, Andrzeja Wajdę, Krystiana Lupę, Krzysztofa Warlikowskiego czy Grzegorza Jarzynę.

Gabriela Zapolska, Ich czworo, reż. Marcin Wrona, ninateka.pl (i vod.tvp.pl)

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec świata"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną