Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Monika Drożyńska

Sztuki wizualne: Monika Drożyńska laureatką Paszportu POLITYKI

Monika Drożyńska Monika Drożyńska Leszek Zych / Polityka
Za sztukę, która bawi, ale i mobilizuje. Za działania, które zbliżają ludzi do sztuki, a sztukę do ludzi. Za umiejętne łączenie artyzmu z aktywizmem oraz codziennego życia z odświętnością. Za brawurowe wprowadzenie haftu na salony sztuki.
.Polityka .
.Polityka .

Monika Drożyńska (ur. 1979 r.) – absolwentka grafiki na krakowskiej ASP, która z haftowania uczyniła swój znak firmowy. Poprzez wyszywanie tekstów prowokujących do przemyśleń i przewartościowań, wyprowadziła kojarzone z domowym zaciszem makatki w przestrzeń publiczną i nadała im społeczny, emancypacyjny sens.

Za potajemne haftowanie na pokrowcach zagłówków w pociągach PKP sentencji (od fragmentów poezji po hasła typu „Kto czuje gniew, a nie działa, szerzy zarazę” czy „Wakacje – prawdziwe doświadczenie nierówności”) została skazana przez sąd na karę nagany i grzywny. Walczyła też m.in. o zachowanie osiedlowego domu kultury, szyjąc i haftując namiot mający być jego symbolicznym substytutem.

Do projektu „Wyhaftuj się” zapraszała ludzi na ulicach miast w Polsce i za granicą. Stworzyła też Szkołę Haftu dla Pań i Panów „Złote Rączki”.

Ponadto nominowani byli: Daniel Kotowski i Ala Savashevich.

Partnerem kategorii SZTUKI WIZUALNE jest KRUK SA.

.Materiały partnera.

Polityka 3.2025 (3498) z dnia 14.01.2025; Paszporty POLITYKI 2024; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Monika Drożyńska"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: złoty interes patriotów. Ta historia ma dwie odsłony

Co łączy znikające sztabki złota i emeryta, który w kolejce po piwo zostaje prezesem spółki? Okazuje się, że jedno – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Juliusz Ćwieluch
06.01.2025
Reklama