Paszporty POLITYKI

Bożena i Lech Janerkowie

Bożena i Lech Janerkowie z tytułem Kreatora Kultury

Bożena i Lech Janerkowie Bożena i Lech Janerkowie Miłosz Poloch
Doroczna nagroda tym razem m.in. za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.
Polityka
Polityka
materiały prasowe

Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem.

Za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.

Czytaj też: Janerkowie o tym, jak to jest być rockmanem po sześćdziesiątce

***

Lech Janerka, ur. 1953 – muzyk rockowy, kompozytor i autor tekstów. Debiutował na przełomie lat 70. i 80. Pierwszą płytę „Klaus Mitffoch” nagrał z zespołem o tej samej nazwie. Do dziś uważana jest za jeden z najważniejszych albumów polskiej muzyki rozrywkowej. Z wielkim zainteresowaniem spotykały się też kolejne albumy, wydawane już pod własnym nazwiskiem Janerki, m.in. „Historie podwodne” (1986), „Fiu, fiu” (2002) czy ostatnie „Plagiaty” (2005). Od ponad 30 lat na scenie i w studiu Lechowi towarzyszy żona Bożena Janerka, grająca na wiolonczeli. W życiu są razem o niemal dekadę dłużej. Tworzą jedną z najbardziej oryginalnych par polskiego rocka.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Paszporty POLITYKI 2020; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Bożena i Lech Janerkowie"
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Hotel widmo w Pobierowie to gigantyczny problem. Nie wiadomo nawet, ile i jakich samowolek popełniono

Największy i wielokrotnie krytykowany hotel w Polsce już od trzech lat miał przyjmować gości w nadmorskim Pobierowie. Ale dobrze, że ciągle jest zamknięty. Nie będzie dla gminy Rewal żyłą złota, a kłopoty mogą być spore, gdy w końcu ruszy.

Mirosław Kwiatkowski
18.08.2024
Reklama