Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Dawid Ciślak

Kultura cyfrowa: Dawid Ciślak laureatem Paszportów POLITYKI

Dawid Ciślak Dawid Ciślak Leszek Zych / Polityka
Za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpo­wania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium – za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem.
Polityka
Polityka

Dawid Ciślak (ur. 1987 r.) – pomysłodawca i główny autor „We. The Revolution”, stworzonej pod egidą studia Polyslash gry wideo, która, mimo fabuły osadzonej w okresie rewolucji francuskiej, odnosi się do współczesnej Polski. Odbiorca, w roli sędziego, wydaje wyroki, podlegając różnego rodzaju naciskom, pokusom i groźbom. Autor – urodzony w Sosnowcu student politologii, a później absolwent produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego – zmusza nas do nieuchronnej konfrontacji z sumieniem. I pokazuje mechanizmy korupcji. Sam zaczynał od przygody z kinem, które porzucił na rzecz medium interaktywnego, którego konwencję i możliwości rozumie jak mało kto. Umiejscawiając akcję w czasach rewolucji francuskiej i bezpośrednio ją poprzedzających, wpisał się w linię polskich artystów (Przybyszewska, Wajda, Klata), którzy właśnie w tamtych zdarzeniach szukali odniesień do czasów im współczesnych.

Nominowani w tym roku byli także Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec (Different Tales) oraz Aleksandra Jarosz.

***

Partnerem kategorii Kultura cyfrowa jest m. st. Warszawa.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Paszporty POLITYKI 2019; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Dawid Ciślak"
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama