Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Raphael Rogiński

Muzyka popularna. Nominowany: Raphael Rogiński

Raphael Rogiński Raphael Rogiński Leszek Zych / Polityka
Nawet szamańska otoczka nie oddaje w pełni jego niezwykłego stylu, opartego na intuicji i świetnej technice.
materiały prasowe
materiały prasowe

wideo

Polityka

„Muzyka to dziedzina szamańska, a ty służysz ludziom, będąc równocześnie niepodległym” – mówił Raphael Rogiński w rozmowie z POLITYKĄ. Ale nawet szamańska otoczka nie oddaje w pełni jego niezwykłego stylu, opartego na intuicji i świetnej technice. Urodził się w 1977 r. w Niemczech w rodzinie emigrantów z Polski, ale wrócił do kraju rodziców i dał się poznać jako jeden z najbardziej oryginalnych gitarzystów pokolenia, a przy tym muzyk (i muzykolog) poruszający się na styku różnych kultur i tradycji. Jest kluczową postacią sceny nowej muzyki żydowskiej. Do tej tradycji odnosił się wielokrotnie: jako założyciel tria Shofar (z Maciem Morettim i Mikołajem Trzaską) oraz lider formacji Cukunft i Alte Zachen. Z tegorocznym paszportowym konkurentem Wacławem Zimplem nagrywał współczesne wariacje na temat muzyki Żydów z Jemenu.

Ale jest i drugi ważny nurt powracający w działaniach Rogińskiego: łączenie amerykańskiego bluesa i tradycji afrykańskiej. W zespole Wovoka grał muzykę najbliższą rocka. Na płycie „Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes African Mystic Music” zaprezentował swoje gitarowe reinterpretacje utworów Coltrane’a. Za obie był nominowany do Paszportu POLITYKI przed rokiem. Teraz przyszedł czas na kolejną nominację – za wydane w ciągu jednego roku dwa albumy (znów!) w różnej stylistyce. Z jednej strony – imponującą bluesową płytę „Woman Blue” grupy Shy Albatross, którą Rogiński założył z wokalistką Natalią Przybysz oraz z wybitnymi perkusistami: Hubertem Zemlerem i Miłoszem Pękalą.

Drugi wydany w 2016 r. album to „Zaświeć Niesiącku and other Kurpian Songs” duetu Żywizna. Tu gitara Rogińskiego towarzyszy partiom wokalnym kurpiowskiej śpiewaczki Genowefy Lenarcik, a wszystko wybrzmiewa na naturalnym tle dźwięków przyrody. Jak zauważył Jacek Skolimowski, „takiego artystę trudno sklasyfikować i przewidzieć jego kolejny krok”.

***

Oni nominowali:

Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (Polskie Radio Dwójka, typują wspólnie), Małgorzata Halber („Noise Magazine”, „Na ripicie”), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUpMusic.pl), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jarek Szubrycht („Gazeta Magnetofonowa”, Red Bull Muzyka), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka), Hirek Wrona (TVP, Polskie Radio Trójka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Ola Bilińska, Bisz, Furia, Michał Górczyński, Hańba, Kortez, Wojciech Kucharczyk, Piotr Kurek, Lotto, Łona, Radek Łukasiewicz (Radex), Szymon Mika, Bartłomiej i Marcin Olesiowie, Organek, O.S.T.R., Daniel Pigoński, Dawid Podsiadło, Jacek Sienkiewicz, Zamilska, Anna Zaradny.

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Paszporty Polityki 2016; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Raphael Rogiński"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną