Paszporty POLITYKI

Krystyna Meissner

TEATR: Krystyna Meissner

mat. pr.
Nagroda za festiwal Kontakt w Toruniu, znakomicie podtrzymujący kontakt teatru polskiego ze światem: bliższym i dalszym.

Katarzyna Meissner jest reżyserką, dyrektorem teatru. Urodziła się w 1933 r. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum polskimi prapremierami „Escurialu” Ghelderodego, „Samoobsługi” Pintera i „Na pełnym morzu” Mrożka.

Przez 10 lat była związana etatowo z Teatrem Polskim w Warszawie, gdzie zrealizowała m.in. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej z Niną Andrycz w roli głównej. Pracowała jako reżyser w teatrach w Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Wrocławiu, Toruniu, Rzeszowie. W latach 1980–1983 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im Kruczkowskiego w Zielonej Górze, a w latach 1983–1996 dyrektorem Teatru im. Horzycy w Toruniu. Stworzyła wówczas autorski festiwal międzynarodowy Kontakt, za prowadzenie którego w 1991 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Torunia.

Krystyna Meissner jest również organizatorką monograficznego przeglądu twórczości Jonasa Vatkusa z Wilna, podczas którego zaprezentowano w Polsce litewską prapremierę „Dziadów” Mickiewicza (1990) oraz twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Konfrontacje w Toruniu (1991–1996).W 1997 r. Krystyna Meissner objęła kierownictwo w Teatrze Starym w Krakowie. W styczniu 1999 r. przeniosła się do Teatru Współczesnego do Wrocławia. W 1997 r. otrzymała Nagrodę Sekcji Krytyki Polskiego Ośrodka ITI za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej w świecie.

Krystyna Meissner jest członkiem Informal European Theatre Meeting, wchodzi także w skład jury Europejskiej Nagrody Teatralnej, przyznawanej co roku w Taorminie najwybitniejszemu reżyserowi teatralnemu.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną