Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin
Teatr: Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin
Paszport POLITYKI w kategorii „Teatr” otrzymali Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin – za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności. Za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny.
Dramatopisarka i reżyser (Rubin to pseudonim artystyczny Pawła Wojtczuka), para na scenie i w życiu. Janiczak, urodzona w 1982 r. w Nowym Targu, jest absolwentką psychologii krakowskiego UJ. Rubin urodził się w 1978 r. w Siedlcach, jest absolwentem socjologii UJ i reżyserii krakowskiej PWST, studiował również filozofię. Razem pracują od 2007 r. Janiczak zajmowała się adaptacją tekstu i/lub opracowaniem dramaturgicznym spektakli reżyserowanych przez Rubina, m.in.: „Drugiego zabicia psa” Marka Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „Cząstek elementarnych” Michela Houellebecqua we wrocławskim Polskim, „Orgii” Piera Paolo Pasoliniego w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Rubin reżyserował dramaty autorstwa Janiczak, m.in. „Joannę szaloną; Królową” i „Carycę Katarzynę” w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach.
Twórców interesują biografie, szczególnie biografie kobiet, które swoimi zachowaniami przekraczały ustalony porządek i konwencje. Tworzą z nich estetyczne i myślowe kolaże, w których to, co prawdziwe, miesza się z tym, co domyślone, mnożą się perspektywy czasowe i postaci.
Wszyscy nominowani w tej kategorii: Michał Borczuch, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, Agata Siwiak