Tytuł Kreatora Kultury otrzymał w tym roku Krzysztof Penderecki – za wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę. Za utwory awangardowe, takie jak „Tren”, „Anaklaksis”, „Polymorphia”, „Pasja” i „Jutrznia”, ale i za te, w których porządkował swoje muzyczne uniwersum: opery, symfonie, „Polskie Requiem”, muzykę kameralną. Za wieloletnią działalność pedagogiczną oraz owocną współpracę z młodymi artystami, którzy na nowo odkrywają jego muzykę, a on jest dla nich Mistrzem i partnerem inspirującym do twórczych poszukiwań.
Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Krakowie najpierw u Franciszka Skołyszewskiego, w latach 1955–58 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Artura Malawskiego, a po jego śmierci Stanisława Wiechowicza. W 1959 r. odniósł spektakularny sukces na konkursie Związku Kompozytorów Polskich: otrzymał trzy nagrody za „Strofy”, „Emanacje” i „Psalmy Dawida”. Szybko stał się gwiazdą światowej awangardy. Dwukrotnie otrzymał Prix Italia: za Pasję wg św. Łukasza (1967 r.) i za „Dies irae” (1958 r.).
Zaraz po studiach rozpoczął działalność pedagogiczną. W latach 1987–90 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, w latach 1992–2002 dyrektorem artystycznym Festiwalu Pablo Casalsa w San Juan w Portoryko. Od 1997 r. jest dyrektorem muzycznym orkiestry Sinfonia Varsovia, od 1998 r. doradcą Beijing Music Festival w Pekinie. Jako dyrygent zadebiutował w 1971 r. w Donaueschingen, wykonując swój utwór „Actions” na zespół freejazzowy. Od 1988 r. jest głównym gościnnym dyrygentem Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks w Hamburgu, od 2000 r.