Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Paszporty 2012. Nominacje. Czytelnicy wybierają laureatów!

Paszporty 2012: głosowanie czas zacząć!

TP / Polityka.pl
W tym roku, z okazji dwudziestych urodzin Paszportów POLITYKI, wprowadzamy nową zasadę w procedurze przyznawania tej nagrody. To Państwo zadecydują, komu z nominowanych przypadnie.

Co należy zrobić, aby zagłosować?

Trzeba wejść na stronę www.polityka.pl/paszporty i wskazać swojego faworyta w każdej z sześciu paszportowych kategorii. Wszyscy biorący udział w plebiscycie otrzymają nagrodę gwarantowaną – miesięczny dostęp do Polityki Cyfrowej, którą można odbierać na wszystkich nośnikach elektronicznych. A ci z państwa, którzy napiszą krótkie uzasadnienie swego wyboru, mogą wygrać zaproszenie na galę paszportową, która odbędzie się 15 stycznia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, lub tablet albo e-czytnik.

Głosować można od 19 grudnia do 6 stycznia, do godz. 23.59.

Przypominamy nazwiska nominowanych:

FILM

Leszek Dawid, reżyser filmowy i dokumentalista. Urodził się w 1971 r. w Kluczborku. Autor dokumentu „Bar na Victorii” i filmu fabularnego „Ki”. Nominacja za reżyserię filmu „Jesteś Bogiem”, za niezwykłą w polskim kinie dokumentalną czystość i autentyzm w obrazie o legendarnych hiphopowcach.

Marcin Dorociński, aktor. Urodził się w 1973 r. w Milanówku. Odtwórca ważnych ról filmowych, m.in. w „Boisku bezdomnych”, „Rewersie”, „Lęku wysokości” oraz najnowszych – „Róży” i „Obławie”. Nominacja za główne role w filmach „Róża” i „Obława”. Za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film.

Marcin Krzyształowicz, reżyser. Urodził się w 1969 r. w Krakowie. Absolwent łódzkiej szkoły filmowej, reżyser filmowy i serialowy. Nominacja za reżyserię filmu „Obława”, który okazał się największą niespodzianką sezonu. Za nieschematyczne spojrzenie na historię i ostrzeżenie przed wydawaniem pochopnych sądów o czasach wojny.

TEATR

Michał Borczuch, reżyser. Urodził się w 1979 r. w Krakowie. Znany z osobistych i oryginalnych odczytań klasyki, realizowanych m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, Polskim we Wrocławiu, TR Warszawa oraz Teatrze w Wałbrzychu. Nominacja za wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste, a także za unikatową metodę pracy z aktorem.

Mirek Kaczmarek, scenograf.Urodził się w 1970 r. w Poznaniu. Od debiutu w 2001 r. stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do około 80 przedstawień. Stały współpracownik m.in. reżysera Jana Klaty. Nominacja za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny.

Iwan Wyrypajew, dramatopisarz, aktor, reżyser. Urodził się w 1974 r. w Irkucku na Syberii. Jego dramaty grane są w całej Europie. W Rosji i Polsce, z którą jest związany poprzez żonę, aktorkę Karolinę Gruszkę, sam je reżyseruje. Nominacja za przypominanie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za to, że wierzy – wbrew modom – w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu, i umie wydobyć nowy ton z aktora, eksperymentując z jego scenicznym „ja”.

SZTUKI WIZUALNE

Katarzyna Krakowiak, zajmuje się rzeźbą i architekturą, zazwyczaj w dość niezwykłym kontekście – dźwięku. Urodziła się w 1980 r. w Trzciance. Nominacja za przypominanie nam wszystkim, że zmysł słuchu jest równoważny zmysłowi wzroku. Ze szczególnym uwzględnieniem realizacji na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji.

Radek Szlaga, malarz, grafik, autor artystycznych książek i instalacji. Urodził się w 1979 r. w Gliwicach. Współzałożyciel poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo. Nominacja za umiejętną, inteligentną i bardzo dojrzałą zabawę malarstwem, za twórczość wciągającą widza w labirynt motywów, alegorii i narracji.

Julita Wójcik, performerka, autorka akcji artystycznych, z których najgłośniejsze to „Obieranie ziemniaków” w stołecznej Zachęcie i tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie. Urodziła się w 1971 r. w Gdańsku. Nominacja za kreatywność, za konsekwentne udowadnianie, że życie może być sztuką, i za niezrażanie się atakami.

MUZYKA POWAŻNA

Wojciech Blecharz, kompozytor, także muzyki teatralnej, oboista, w latach 2000–05 kierownik muzyczny zespołu muzyki średniowiecznej Pressus. Urodził się w 1981 r. w Gdyni. Nominacja za niestrudzone poszukiwanie tożsamości i własnego języka muzycznego, potwierdzone wyróżnieniem na Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt.

Agnieszka Budzińska-Bennett, muzykolożka i wykonawczyni muzyki średniowiecza. Urodziła się w 1973 r. w Szczecinie. W 1997 r. założyła czteroosobowy wokalny zespół żeński Ensemble Peregrina, z którym wykonuje muzykę średniowiecza, opierając się na własnej analizie źródeł i najnowszych badaniach muzykologicznych. Nominacja za konsekwencję w odkrywaniu muzyki średniowiecznej, rzetelność w docieraniu do jej artystycznej istoty, wnikliwość w poznawaniu jej historyczno-kulturowych kontekstów i radość w dzieleniu się jej pięknem.

TWOgether Duo, duet założony w 2007 r. przez wiolonczelistkę Magdalenę Bojanowicz i akordeonistę Macieja Frąckiewicza. Oboje urodzili się w 1988 r., Bojanowicz w Warszawie, Frąckiewicz w Białymstoku. Niecodzienne połączenie instrumentów wykorzystują do wykonywania zarówno transkrypcji muzyki klasycznej, jak i muzyki współczesnej. Nominacja za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.

MUZYKA POPULARNA

Małe Instrumenty, założona w 2006 r. przez Pawła Romańczuka grupa w składzie: Romańczuk, Marcin Ożóg, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk. Wykorzystują wszelkiego rodzaju małe urządzenia do generowania dźwięków: od dziecięcych zabawek po profesjonalne małe instrumenty. Wydali trzy płyty, tworzą muzykę do filmów, spektakli i reklam. Nominacja za udowadnianie, że muzyka może być zarazem wesoła i poważna, i że kryje się wszędzie.

Marcin Masecki, pianista. Urodził się w 1982 r. w Warszawie. Gra jazz i muzykę poważną. W 2012 r. wydał album „Die Kunst der Fuge” – swoje wykonanie niedokończonego dzieła J.S. Bacha, zarejestrowane na dyktafonie. Rok wcześniej ukazała się płyta jego sekstetu Profesjonalizm. Nominacja za to, że jako błyskotliwy pianista i kompozytor erudyta z humorem, inteligencją i bezczelnym wdziękiem wywraca i przedefiniowuje muzyczne kanony.

très.b, zespół, stworzony w 2005 r. przez pochodzącego z Holandii gitarzystę Oliviera Heima, duńskiego perkusistę Thomasa Pettita i polską wokalistkę oraz basistkę Misię Furtak. Nominacja za inteligentną muzykę pop – gawędziarską, intymną, skromną, która wypełnia lukę na naszej scenie indie rockowej.

LITERATURA

Kaja Malanowska, pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”. Urodziła się w 1974 r., mieszka w Warszawie. Nominacja za powieść „Patrz na mnie, Klaro”, za wnikliwość psychologiczną, nieosłabiającą trafnych obserwacji społecznych.

Zośka Papużanka, autorka tekstów piosenek wykonywanych w krakowskich kabaretach i spektaklach Teatru Lalki i Aktora Parawan. Urodziła się w 1978 r., mieszka w Krakowie. Nominacja za powieść „Szopka”, za udowodnienie, że nawet w dosyć już wyeksploatowany temat, jakim jest problem dysfunkcjonalnych rodzin, których członkowie skutecznie kaleczą się psychicznie, można tchnąć nowego ducha.

Szczepan Twardoch, pisarz i publicysta, felietonista Kawiarni Literackiej POLITYKI. Urodził się w 1979 r., mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Opublikował pięć powieści, m.in. „Wieczny Grunwald” oraz kilka zbiorów opowiadań. Nominacja za powieść „Morfina”, wyrafinowane literacko, niezwykle odważne studium o męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji.

Polityka 51-52.2012 (2888) z dnia 19.12.2012; Kultura; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Paszporty 2012. Nominacje. Czytelnicy wybierają laureatów!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną