Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Agnieszka Budzińska-Bennett

Muzyka poważna 2012. Nominowana Agnieszka Budzińska-Bennett

Agnieszka Budzińska-Bennett Agnieszka Budzińska-Bennett Hans Joerg Zumsteg / materiały prasowe
Za konsekwencję w odkrywaniu muzyki średniowiecznej, rzetelność w docieraniu do jej artystycznej istoty, wnikliwość w poznawaniu jej historyczno-kulturowych kontekstów i radość w dzieleniu się jej pięknem.
Występuje w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach.Jarosław Wagner Występuje w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach.

wideo

Zespół Ensemble Peregrina na koncercie w 2012 r.

Urodziła się w 1973 r. w Szczecinie. Studiowała muzykologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (którą ukończyła w 1999 r., doktorat w 2010 r.), uczyła się śpiewu średniowiecznego i renesansowego w Londynie oraz Kolonii. Ukończyła Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei (Szwajcaria). W latach 2001–03 odbyła też studia muzykologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Bazylei. W 1997 r. założyła czteroosobowy wokalny zespół żeński Ensemble Peregrina, z którym wykonuje muzykę średniowiecza, opierając się na własnej analizie źródeł i najnowszych badaniach muzykologicznych. Członkinie Peregriny należą do kadry badawczej Schola Cantorum Basiliensis. Występują w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach. Wśród płyt zespołu, wysoko ocenianych przez krytykę, są m.in. „Filia praeclara” ze śpiewami klarysek ze Starego Sącza i „Sacer Nidus” osnuta wokół kultu św. Wojciecha. Najnowsza, „Veiled Desires” (Raumklang 2012), opowiadająca o prywatnym życiu mniszek w średniowiecznych klasztorach, muzyka tamtej epoki otrzymała właśnie nominację do International Classical Music Awards.

*

Nominujący o Agnieszce Budzińskiej-Bennett:

Za kolejną doskonałą płytę zrealizowaną z zespołem Peregrina: „Veiled Desires”, antologii, która opowiada o życiu, duchowości i seksualności średniowiecznych zakonnic muzyką tamtej epoki. Za umiejętność wpisywania działalności artystycznej w szerszy dyskurs społeczny i historyczny. Za rzetelność badań źródłowych, które są niezbywalnym elementem pracy muzyków wykonujących muzykę dawną.

Dorota Kozińska

Za konsekwencję w odkrywaniu muzyki średniowiecznej, rzetelność w docieraniu do jej artystycznej istoty, wnikliwość w poznawaniu jej historyczno-kulturowych kontekstów i radość w dzieleniu się jej pięknem.

Daniel Cichy

Nowa płyta zespołu Peregrina jest moim zdaniem najciekawsza ze wszystkich – po prostu bardzo atrakcyjna, bo i repertuar znakomity, i bogactwo brzmień, jakiego dotąd nie było. Świetna!

Jakub Puchalski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną