Muzyka

Szalony klawesyn

Recenzja płyty: Marcin Świątkiewicz, Arte dei Suonatori, „Johann Gottfried Müthel, The 5 Keyboard Concertos”

materiały prasowe
Marcin Świątkiewicz to nie tylko jeden z najwybitniejszych klawesynistów młodego pokolenia, ale też prawdziwa osobowość.

Zdobywa już sobie pozycję w europejskim świecie muzyki dawnej, m.in. stale współpracuje ze słynną skrzypaczką brytyjską Rachel Podger; w zeszłym roku nagrał z nią płytę z muzyką włoskiego baroku. I jak na nietuzinkową osobowość przystało, ten debiut solowy przynosi wyjątkowy repertuar. Z towarzyszeniem weteranów polskiego wykonawstwa historycznego – Arte dei Suonatori – w szwedzkiej firmie BIS, z którą zespół ten często współpracuje, Świątkiewicz nagrał komplet koncertów Johanna Gottfrieda Müthela, jednego z ostatnich uczniów wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, przyjaciela jego syna Carla Philippa Emanuela. Odkrywany dziś na nowo po wiekach zapomnienia, Müthel był wielkim i niezwykłym wirtuozem, a jego dzieła klawesynowe są skrajnie wymagające. Pisane w stylistyce epoki „burzy i naporu”, będącej etapem przejściowym między barokiem a klasycyzmem, wymagają wykonawcy nie tylko sprawnego technicznie, ale też wrażliwego i twórczego, a takim właśnie jest odtwórca partii solowej na tej płycie; z równą wrażliwością towarzyszy mu zespół.

Marcin Świątkiewicz, Arte dei Suonatori, Johann Gottfried Müthel, The 5 Keyboard Concertos, BIS

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Szalony klawesyn"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną