Uważał się za króla Polski
Recenzja książki: Dieter Schenk, Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora
Autor tej książki, niemiecki prawnik, przez wiele lat jako dyrektor policji kryminalnej pełnił funkcję doradcy niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. bezpieczeństwa dyplomatów. Jest znanym w Niemczech publicystą i od wielu lat wykłada na Uniwersytecie Łódzkim historię III Rzeszy. Urodzony w 1937 r., wojnę przeżył jako dziecko, co zwolniło go z konieczności moralnych rozliczeń, a jednocześnie wyposażyło w świadomość, czym wojna była.
Generalny gubernator Hans Frank skazany w procesie norymberskim na karę śmierci i powieszony w nocy z 15 na 16 października 1946 r. pozostawił po sobie przechowywany obecnie w archiwum IPN w Warszawie „Dziennik", liczne teksty oraz zachowaną dokumentację Generalnego Gubernatorstwa. A mimo to pierwsza kompletna jego biografia ukazała się dopiero w 2006 r. Obecnie udostępniona została polskiemu czytelnikowi.
To bardzo cenna i świetnie napisana książka stanowiąca swoisty portret przeciętności. Hans Frank był tworem systemu totalitarnego, a zarazem jednym z jego twórców. Ta właśnie dwuznaczność jest znakomicie ukazana przez autora biografii.
Dieter Schenk, Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora. Tłumaczenie Krzysztof Jachimczak. Wydawnictwo Znak, Kraków 2009, s. 442.