Książki

Globalna pobudka

Recenzja książki: Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft, "Ameryka i świat. Rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym"

Rozmowy o globalnym przebudzeniu

Dostajemy zapis mądrze poprowadzonych wielogodzinnych rozmów, jakie z wybitnymi praktykami i teoretykami polityki – Zbigniewem Brzezińskim i Brentem Scowcroftem – przeprowadził wybitny dziennikarz David Ignatius (przy tym autor dobrych kryminałów wydawanych też i w Polsce). Wychodzi u nas akurat na początek nowej prezydentury w Ameryce i z tej perspektywy lepiej widać, że Barack Obama musi się zderzyć z problemami, z którymi Ameryka zmaga się od wielu lat i to bez większego powodzenia. Dobry podręcznik dla każdego, kto się głębiej interesuje polityką, zwłaszcza dlatego, że Brzeziński i Scowcroft do perspektywy akademickiej wnoszą rzecz bezcenną: wiedzą, o czym mówią, bo byli w tej kuchni i to przy głównych kucharzach.

Uderzają mnie dwie rzeczy. Pierwsza, że za wielką zmianę w świecie eksperci przyjmują „globalne przebudzenie”, to jest gwałtowne rozprzestrzenienie się informacji: inaczej niż w historii, dziś setki milionów, jeśli nie miliardy ludzi mają pojęcie o wydarzeniach politycznych. Nie jest jednak jasne, jaki ów czynnik ma wpływ na kierunek wydarzeń. Wydaje się, że opinia publiczna może naciskać na kręgi decyzyjne, zwykle jednak – w sprawach zagranicznych – poddaje się przecież stereotypom. Druga: że Brzeziński (demokrata) i Scowcroft (republikanin) nie tylko rozmawiają w tonie przyjaznym, ale rzadko się ze sobą różnią. Z doraźnych problemów: obaj sceptycznie odnoszą się do amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Brzeziński wyznaje: jestem tu trochę między młotem a kowadłem, bo z jednej strony klasa polityczna w Waszyngtonie chce (książka wydana w USA w 2008 r.), bym propagował ideę systemu antyrakietowego wśród Polaków i Czechów, a z drugiej strony Polacy i Czesi zwracają się do mnie po radę, jak w tej sprawie postąpić. Dodajmy od siebie: to dobrze, że się zwracają, źle, że nie bardzo słuchają.
 

Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft, Ameryka i świat. Rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym, moderował David Ignatius, przełożył Dariusz Rossowski, Wydawnictwo JK, Łódź 2009, s. 307
 

Polityka 5.2009 (2690) z dnia 31.01.2009; Kultura; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalna pobudka"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama