Książki

Jak ocalić świat?

Recenzja książki: Jason Hickel, „Mniej znaczy lepiej”

mat. pr.
Punktem wyjścia głośnej książki antropologa ekonomicznego Jasona Hickela jest pytanie o to, jak tłumaczyć opieszałość świata, a właściwie bezwład w obliczu osuwania się w objęcia ekologicznej katastrofy.

Punktem wyjścia głośnej książki antropologa ekonomicznego Jasona Hickela jest pytanie o to, jak tłumaczyć opieszałość świata, a właściwie bezwład w obliczu osuwania się w objęcia ekologicznej katastrofy. Powierzchowne wyjaśnienie, powiada, brzmi tak: firmy naftowe trzymają polityków w morderczym uścisku; dzięki ich wysiłkom międzynarodowe pakty klimatyczne nie mają mocy wiążącej. Dla Hickela to symptom istniejącego wcześniej problemu, którego zasadą organizującą jest imperatyw nieustannej ekspansji, wiecznego wzrostu – poziomu wydobycia, produkcji, konsumpcji. Hickel, jak wielu badaczy, apeluje o odejście od pogoni za wzrostem PKB, który jest fałszywym miernikiem postępu i dobrobytu.

Jason Hickel, Mniej znaczy lepiej O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat, przeł. Jerzy Paweł Listwan, Karakter, Kraków 2021, s. 384

Polityka 34.2021 (3326) z dnia 17.08.2021; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak ocalić świat?"
Reklama