Zaskoczeniem jest miejsce drugie. Przypadło poradnikowi kulinarnemu nieznanej wcześniej Małgorzaty Caprari („Kuchnia polska. 1500 przepisów”), którego lwia część rozeszła się wysyłkowo. Jest to ewenement, który należy już uwzględniać, sporządzając doroczną listę bestsellerów.
Zapoczątkowane książkami Normana Daviesa zainteresowanie tym, jak nas widzą i opisują zachodni historycy, nie słabnie. Najlepszym dowodem trzecia pozycja „Sprawy honoru”, w ślad za którą poszły sukcesy kolejnych tytułów, choć już nie z tak imponującym skutkiem.
Na liście w tym roku brak właściwie tytułów „papieskich”. Wysoką lokatą mogą się poszczycić tylko „Cuda Jana Pawła II”. Wniosek z tego, że popularność pozycji poświęconych papieżowi – choć olbrzymia – nie trwała u nas długo. Nawet pierwsza rocznica jego śmierci nie zdołała tej tendencji zatrzymać. Zasiliwszy księgozbiory tysięcy Polaków książki o Janie Pawle II przestały być po prostu towarem... chodliwym.
Pierwszą piątkę zamyka wielki hit Dana Browna z wciąż znakomitym wynikiem. Dobrą passę przedłużyło wejście na ekrany filmu na jego podstawie. Nie dziwi obecność w pierwszej dziesiątce dwóch nazwisk – Paulo Coelho i Janusza L. Wiśniewskiego. W przypadku pierwszego na listę trafiła książka nie będąca właściwie nowością, co dowodzi magii tego nazwiska. „S@motność w Sieci” swój długo trwający już sukces zawdzięcza natomiast ekranizacji w cenionej przez widzów obsadzie.
Jako wydarzenie określić trzeba dziesiąte miejsce książki Tomasz Lisa.
Autor jest redaktorem naczelnym „Biblioteki Analiz” – pisma poświęconego rynkowi książki. Zestawienie powstało na podstawie danych uzyskanych bezpośrednio od wydawców.
Lista najczęściej kupowanych książek:
1. Joanne K. Rowling, Harry Potter i Książę Półkrwi, Media Rodzina – 544 000 sprzedanych egzemplarzy.
2. Małgorzata Caprari, Kuchnia polska, 1500 przepisów, Klub Dla Ciebie – 371 250 egz.
3. Stanley Cloud, Lynne Olson, Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski, AMF Plus Group/Albatros – 154 000 egz.
4. Paweł Zuchniewicz, Cuda Jana Pawła II, Prószyński i S-ka – 131 021 egz.
5. Dan Brown, Kod Leonarda da Vinci, Sonia Draga/Albatros – 115 000 egz.
6. Paulo Coelho, Być jak płynąca rzeka. Myśli i impresje 1998–2005, Świat Książki – 111 000 egz.
7. Janusz L. Wiśniewski, S@motność w Sieci, Prószyński i S-ka – 101 624 egz.
8. Elizabeth Kostova, Historyk, Świat Książki – 80 000 egz.
9. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii, tom 1, Lew, czarownica i stara szafa, Media Rodzina – 75 650 egz.
10. Tomasz Lis, Polska, głupcze!, Świat Książki – 75 000 egz.
10. Jeremy Clarkson, Świat według Clarksona, Insignis - 75 000 egz.