Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Reportaż – świadectwo

Recenzja książki: Michał Wójcik, „Treblinka ’43. Bunt w fabryce śmierci”

Znak Literanova / materiały prasowe
Michał Wójcik dokonał rzeczy niemal niemożliwej.

Suche fakty: obóz zagłady Treblinka (tzw. Treblinka II) pochłonął niemal tyle ofiar, co Auschwitz-Birkenau (wedle biegłych z niemieckiego procesu oprawców z 1970 r. – nie mniej niż 900 tys.), funkcjonował od 22 lipca 1942 r., a 90 proc. morderstw popełniono właśnie w tym roku, w ramach akcji „Reinhardt”. Ostatni transport dojechał 19 sierpnia 1943 r., a obóz zlikwidowano 17 listopada tego samego roku. 2 sierpnia 1943 r. wybuchło powstanie, w którym zginęło kilkuset więźniów i kilku strażników, ok. 400 więźniów zbiegło z obozu, a 85 przeżyło powstanie i doczekało się wyzwolenia. Ale za tymi suchymi faktami są ludzie i okoliczności. Więźniowie, którzy widzieli, jak na ich oczach mordują im rodziny. Więźniowie, którzy za cenę życia, otępiali, biorą udział w procesie uśmiercania. I ci, w których dojrzewa determinacja i odwaga. Oprawcy, dla których są to „piękne czasy” (tak nazwał swój album zdjęć wicekomendant Treblinki). Świadkowie – okoliczni chłopi i mieszkańcy. Polski ruch oporu – ile możliwości i chęci pomocy, ile mrzonek, ile bezradności?

Michał Wójcik dokonał rzeczy niemal niemożliwej. Napisał reportaż historyczny – bo to nie tylko rekonstrukcja wydarzeń! – na podstawie wszelkich dostępnych źródeł: świadectw uciekinierów i ocaleńców, zeznań sądowych, raportów podziemia itd. Żadnego z nich nie przedstawia bez własnej krytycznej analizy. Konfrontuje wyznania więźniów, dociera do prawdy. Jest to fascynująca książka o psychice ludzkiej i ludzkich postawach. Wyżyny europejskiej literatury faktu.

Michał Wójcik, Treblinka ’43. Bunt w fabryce śmierci, Znak Literanova, Kraków 2018, s. 318

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Reportaż – świadectwo"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną