Film

Następcy

Recenzja serialu: „Sukcesja II”, aut. Jesse Armstrong

„Sukcesja II”, aut. Jesse Armstrong „Sukcesja II”, aut. Jesse Armstrong HBO
Kolejne 10 odcinków twórcy z sukcesem wykorzystują na pogłębienie – a czasem też poszerzenie – serialowego świata i bohaterów.

W HBO GO wciąż można oglądać świetny „Na cały głos”, serial portretujący Rogera Ailesa i dzieło jego życia: telewizję Fox News, prawicową szczujnię. Jednym z bohaterów drugiego planu jest tam finansujący pomysły Ailesa Rupert Murdoch. W „Sukcesji” magnat medialny Logan Roy, luźno wzorowany na właścicielu News Corporation, jest w centrum opowieści. Ten serial to szekspirowski rozmach (ze szczególnym naciskiem na „Króla Leara”), świetne dialogi i przemysł medialno-rozrywkowy epoki późnego kapitalizmu, który, jeśli posiada jakąś misję, to jest nią pomnażanie zysku swoich właścicieli i dawanie im poczucia władzy nad światem.

Zaczyna się klasycznie: starzejący się i słabnący założyciel globalnej korporacji Waystar Royco (Brian Cox) ma oddać stery władzy następcy. Jego syn Kendall (Jeremy Strong), chcący pchnąć „analogowy” XX-wieczny biznes ojca na nowe cyfrowe tory, stoi w blokach startowych. Jednak ani ojciec nie jest gotowy na usunięcie się w cień, ani rodzeństwo Kendalla – na rezygnację z ambicji rządzenia. Do akcji wkraczają też medialni konkurenci Royów. Intrygi przypominają te z „Gry o tron”, tyle że sztafażem jest luksusowy świat współczesnych elit. Serial Jessego Armstronga w idealnych proporcjach łączy dramat z satyrą, cynizm portretowanego świata (nie brak scen rodem z „Wilka z Wall Street”) i bohaterów z głębokimi portretami psychologicznymi (i wspaniałym aktorstwem). Kolejne 10 odcinków twórcy z sukcesem wykorzystują na pogłębienie – a czasem też poszerzenie – serialowego świata i bohaterów.

Sukcesja II (Succession II), aut. Jesse Armstrong, HBO GO, 10 odc.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Następcy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną