Kultura

Jubilat i awangardziści

Jeden z najznaczniejszych akcentów haendlowskich

W tym roku mamy kilka znaczących rocznic muzycznych, ale Wratislavia Cantans zdecydowała się uczcić tylko jedną, za to podwójnie. Wykonanie oratorium Haendla „Izrael w Egipcie” przez zespoły samego Johna Eliota Gardinera można uznać za jedno z najznaczniejszych tegorocznych akcentów haendlowskich w Polsce. Będzie też wykonane inne oratorium, „Theodora”, przez Gabrieli Consort&Players pod kierownictwem muzycznego szefa festiwalu Paula McCreesha.

Jednak tegoroczna edycja poświęcona jest w dużym stopniu muzyce XX i XXI w.; najznaczniejszy tu będzie występ Kronos Quartet (m.in. z „A Cradle Song” Hanny Kulenty) oraz prawykonanie kolejnego zamówionego przez festiwal utworu – „Głosów Miasta” Cezarego Duchnowskiego. Przyjadą też gwiazdy: kontratenor Andreas Scholl z lutnistą Edinem Karamazovem, sopranistka Bernarda Fink, która da recital, a na zakończenie festiwalu wystąpi z zespołem Il Giardino Armonico, oraz Aleksandra Kurzak, która pojawi się na koncercie plenerowym z chórami szkolnymi i młodzieżową orkiestrą festiwalową pod batutą McCreesha.


Szczegóły: www.wratislawiacantans.pl

Polityka 36.2009 (2721) z dnia 05.09.2009; Kultura; s. 43
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną