Kultura

Muzyka – płyty – Polska

10 najlepszych polskich płyt roku według „Polityki”. Niezwykłe fuzje, ekstatyczne uniesienia

Jakub Skorupa, Zeszyt drugi Jakub Skorupa, Zeszyt drugi materiały prasowe
Autorskie podsumowanie kulturalne roku „Polityki”.

10. Komety, Ostatnie okrążenie, Peleton. Jest to, co znamy z wcześniejszych dokonań zespołu, czyli nawiązania do starego rock’n’rolla, ale są też ukłony w stronę punka tudzież rockowego mainstreamu. A przede wszystkim dużo energii.

9. Kasia Lins, Omen (Deluxe), Universal. Oryginalny album, literacko i muzycznie udany, miał premierę późną jesienią 2023 r. Nowe wydanie zawiera cztery dodatkowe utwory, w tym duet z raperem Pezetem.

8. Matylda / Łukasiewicz, Matka, Matylda/Łukasiewicz/Agora. Na pierwszy plan wybija się wokal Matyldy Damięckiej może trochę teatralny, ale bezbłędnie wyrażający szeroką skalę emocji – od lęku po ekstazę, Radek Łukasiewicz w kluczowej roli producenta albumu.

7. Muzyka Końca Lata, Perła Wszechświata, ThinMan. Reggae z mocnym przekazem głębokiej ekologii. Nadzwyczajny chwyt – pięknie brzmiące gitary, spokojny męski wokal z dziecięco-żeńskimi chórkami, niekiedy delikatny dub i prawdziwie rewolucyjne teksty.

6. Daria ze Śląska, Na południu bez zmian, Jazzboy. Delikatny głos pięknie wyrażający temat emocjonalnej udręki, kłopotów w godzeniu się ze światem. Wszystko w oprawie równie subtelnej muzyki.

5. Jacek Kleyff w Orkiestrze Na Zdrowie (ONZ), Umieją!, MTJ. Podróż po nastrojach, tematach i różnych historycznych doświadczeniach. Są tu stare piosenki, są nowe, sporo polityki, ale przede wszystkim mądrej refleksji nad społeczno-egzystencjalną kondycją Polaków.

4. Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Kasia i Błażej, Kayax. Rodzaj śpiewanego dialogu rozpisanego na 12 piosenek traktujących o różnych stanach emocjonalnych – od depresyjnej melancholii po niemal ekstatyczne uniesienia.

Polityka 52/53.2024 (3495) z dnia 17.12.2024; Afisz. Autorskie podsumowania 2024 roku; s. 117
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzyka – płyty – Polska"
Reklama