Muzyka – płyty – Polska
10 najlepszych polskich płyt roku według „Polityki”. Niezwykłe fuzje, ekstatyczne uniesienia
10. Komety, Ostatnie okrążenie, Peleton. Jest to, co znamy z wcześniejszych dokonań zespołu, czyli nawiązania do starego rock’n’rolla, ale są też ukłony w stronę punka tudzież rockowego mainstreamu. A przede wszystkim dużo energii.
9. Kasia Lins, Omen (Deluxe), Universal. Oryginalny album, literacko i muzycznie udany, miał premierę późną jesienią 2023 r. Nowe wydanie zawiera cztery dodatkowe utwory, w tym duet z raperem Pezetem.
8. Matylda / Łukasiewicz, Matka, Matylda/Łukasiewicz/Agora. Na pierwszy plan wybija się wokal Matyldy Damięckiej może trochę teatralny, ale bezbłędnie wyrażający szeroką skalę emocji – od lęku po ekstazę, Radek Łukasiewicz w kluczowej roli producenta albumu.
7. Muzyka Końca Lata, Perła Wszechświata, ThinMan. Reggae z mocnym przekazem głębokiej ekologii. Nadzwyczajny chwyt – pięknie brzmiące gitary, spokojny męski wokal z dziecięco-żeńskimi chórkami, niekiedy delikatny dub i prawdziwie rewolucyjne teksty.
6. Daria ze Śląska, Na południu bez zmian, Jazzboy. Delikatny głos pięknie wyrażający temat emocjonalnej udręki, kłopotów w godzeniu się ze światem. Wszystko w oprawie równie subtelnej muzyki.
5. Jacek Kleyff w Orkiestrze Na Zdrowie (ONZ), Umieją!, MTJ. Podróż po nastrojach, tematach i różnych historycznych doświadczeniach. Są tu stare piosenki, są nowe, sporo polityki, ale przede wszystkim mądrej refleksji nad społeczno-egzystencjalną kondycją Polaków.
4. Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Kasia i Błażej, Kayax. Rodzaj śpiewanego dialogu rozpisanego na 12 piosenek traktujących o różnych stanach emocjonalnych – od depresyjnej melancholii po niemal ekstatyczne uniesienia.