Kultura

Książki – Polska

11 najlepszych polskich książek roku według „Polityki”. Te słowa chwytają znienacka

Piotr Sommer, Środki do pielęgnacji chmur Piotr Sommer, Środki do pielęgnacji chmur materiały prasowe
Autorskie podsumowanie 2024 r. w polskiej literaturze.

11. Paweł Sołtys, Sierpień, Wydawnictwo Czarne. Jedyna w swoim rodzaju włóczęga po Warszawie, mieście, w którym trudno dostrzec przeszłość. Ale Sołtysowi się to udaje. Wędruje i prowadzi nas przez miejsca i poprzez czasy, i przez książki, pięknie pisze o ludziach, spotkanych i tych nieobecnych.

10. Magdalena Grzebałkowska, Dezorientacje. Biografia Konopnickiej, Znak. Dostajemy Konopnicką z krwi i kości, która różni się zupełnie od tego, co mogliśmy sobie wyobrażać na temat autorki „Roty”. A w dodatku Grzebałkowska pieczołowicie odtwarza realia tamtego czasu i naświetla ówczesną sytuację kobiet.

9. Monika Śliwińska, Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Wydawnictwo Literackie. Wnikliwy portret jednej z najbardziej barwnych i wszechstronnych postaci naszej kultury: tłumacza, literaturoznawcy, postępowego publicysty, satyryka, krytyka teatralnego i lekarza. Przejmujący jest zwłaszcza ostatni okres jego życia: lata 30. i pobyt we Lwowie.

8. Monika Muskała, Rondo Rodeo, Wydawnictwo Nisza. Znana tłumaczka literatury austriackiej zadebiutowała niezwykłą powieścią drogi o podróży po Ameryce, która staje się odbiciem życia wewnętrznego bohaterki. Podróż okazuje się wiwisekcją jej związku, który rozpada się jak ta Ameryka, przez którą jadą. Muskała znakomicie łączy tę przestrzeń zewnętrzną i wewnętrzną.

7. Bożena Keff, Nieśmiertelny, Wydawnictwo Filtry. Opowiadania Bożeny Keff, autorki „Utworu o matce i ojczyźnie”, mają różne bohaterki, ale z czasem myślimy o nich jak o zbiorowym portrecie buntowniczki, które wyraża swój sprzeciw. W tle tych historii pojawiają się Zagłada, pustka, milczenie, antysemityzm, patriarchat. Ale to nie jest tylko książka o Polsce, także o śmierci i naszych współtowarzyszach zwierzętach.

Polityka 52/53.2024 (3495) z dnia 17.12.2024; Afisz. Autorskie podsumowania 2024 roku; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Książki – Polska"
Reklama