Galeria
10 najciekawszych wydarzeń roku w świecie sztuki. Rokokowe szaleństwo i kobieca forteca
10. Lekcja w Dreźnie. Mieliśmy uczyć Francuzów jeść widelcem, to czemu nie uczyć Niemców rebelii? Świetna wystawa w Kunsthalle na przykładach polskiej sztuki ostatniego półwiecza pokazuje, jak poprzez twórczość walczyć można o prawa społeczne, wolność polityczną i artystyczną.
9. Kobieca forteca. Pierwsza w historii tak obszerna i przekrojowa wystawa rodzimej sztuki feministycznej zajęła aż trzy piętra Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Kolejny krok do zamazania jednej z białych plam w historii sztuki polskiej.
8. Żywcem do muzeum. Popularny artysta Stasys Eidrigevičius od blisko 45 lat mieszka w Polsce, ale to w rodzimej Litwie, a dokładnie w Poniewieżu, zbudowano nowoczesne muzeum jego imienia.
7. Szukając polskiego Dalego. Wystawa opowiadająca o historii surrealizmu w polskiej sztuce (Muzeum Narodowe w Warszawie) miała wprawdzie drobne niedoskonałości, ale była ambitną próbą zmierzenia się z rozległym i ciekawym tematem.
6. Prymus Szkoły Paryskiej. Prywatne muzeum „Villa La Fleur” w Konstancinie zawstydziło duże publiczne placówki, prezentując obszerną i starannie przygotowaną panoramę dorobku największej „polskiej” gwiazdy École de Paris – Mojżesza Kislinga.
5. Rokokowe szaleństwo. Wystawa, jakiej dotychczas nie było tak w Polsce, jak i na świecie. Pozbierane z kolekcji w całej Europie porcelanowe figurki mistrza gatunku i twórcy potęgi miśnieńskiej manufaktury Johanna Kändlera.
4. Dobrodzieje spod Wawelu. Kolekcja współczesnej polskiej sztuki stworzona przez Teresę i Andrzeja Starmachów od lat uchodziła za jedną z najlepszych w kraju. Teraz jej spora część w formie daru przekazana została Krakowowi i pokazana na specjalnie przygotowanej wystawie.