Kultura

„Polityka” poleca najlepsze komiksy na prezent. Wybrał Jakub Demiańczuk

mat. pr.
Przygody Sherlocka, nagradzany przebój czy nostalgiczny prezent dla kolekcjonerów w każdym wieku? Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla młodszych

Elisabeth Helland Larsen, Marine Schneider, Jestem Życie / Jestem Śmierć / Jestem Klaun

Seria książeczek, które w przystępny, poetycki sposób tłumaczą młodym czytelnikom, czym jest życie i śmierć, smutek i radość. Bez trywializowania, ale i bez zbędnego moralizatorstwa uczą – także dorosłych czytelników – rozmawiania o poważnych sprawach, trudnych emocjach, wypieranych uczuciach. Minimum tekstu, maksimum empatii, zachwycające ilustracje. Dla dzieci od sześciu lat, lecz i rodzice znajdą powód, żeby zajrzeć do środka.
  • Kultura Gniewu
  • Cena zestawu: 99,90 zł

Nagradzany

Jacek Świdziński, Festiwal

Pierwszy komiks nagrodzony Paszportem POLITYKI: polifoniczna, tętniąca życiem, pełna emocji opowieść o Festiwalu Młodzieży, który na dwa tygodnie w 1955 r. zamienił podnoszące się z gruzów ulice Warszawy w miasto tańca, radości i przyjaźni. Jacek Świdziński, czerpiąc ze wspomnień uczestników i bazując na bogatej dokumentacji fotograficznej, zdołał przypomnieć nie tylko tę propagandową fasadę, lecz przede wszystkim zajrzeć za kulisy wydarzenia. Fantastyczna lektura i jeden z najlepszych polskich komiksów ostatnich lat.
  • Kultura Gniewu
  • Cena: 79,90 zł

Czytaj też: Najlepsze książki na święta. Poleca Justyna Sobolewska

Kryminał

Giancalrlo Berardi, Giorgio Trevisan, Przygody Sherlocka Holmesa

Sherlocka Holmesa i doktora Watsona przedstawiać nikomu nie trzeba. Opowiadania Arthura Conan Doyle’a przekładało już na język komiksu wielu artystów. Wersja stworzona przez Włochów Giancarla Berardiego i Giorgia Trevisana należy do najbardziej udanych: klasyczna w treści i formie (nawiązującej do słynnych ilustracji Sidneya Pageta), podkreśla elegancję i inteligentną konstrukcję oryginalnych tekstów. Po lekturze znów zechcecie sięgnąć po książki o detektywie z Baker Street.
  • Wydawnictwo Mandioca
  • Cena: 95 zł

Superbohaterowie

Kurt Busiek, Alex Ross, Marvels. Wydanie jubileuszowe

Jeden z najważniejszych albumów, który pozwala przyjrzeć się fenomenowi opowieści superbohaterskich z zewnątrz. Głównym bohaterem „Marvels” jest fotoreporter, który śledzi w Nowym Jorku wydarzenia z udzialem Fantastycznej Czwórki, Spider-Mana i innych herosów, pojawiających się tutaj na drugim planie, czasem tylko w pojedynczych kadrach. Ważniejszym tematem jest bowiem to, jak pojawienie się bohaterów obdarzonych niezwykłymi mocami wpływa na życie miasta i jego mieszkańców. I czy dla wszystkich ich działalność oznacza to samo. Nowe wydanie komiksu zostało opatrzone olbrzymią liczbą dodatków, szkiców i komentarzy – niczym porządne wydanie Blu-ray superbohaterskiego widowiska.
  • Mucha Comics
  • Cena: 249 zł

Czytaj też: 10 płyt, które warto podarować na prezent. Poleca Bartek Chaciński

Nostalgiczny

Szarlota Pawel, Jonek, Jonka i Kleks. Wydanie jubileuszowe, tom 1

Przygody atramentowego stworka Kleksa i jego dwójki ludzkich przyjaciół przed laty były hitem „Świata Młodych” i do dziś cieszą się popularnością wśród koneserów klasycznego polskiego komiksu. Nowe wydanie pozwala sprawdzić, ile w tych uczuciach nostalgii, a w jakim stopniu historyjki rysowane przez Szarlotę Pawel zniosły próbę czasu. Pierwszy (z planowanych trzech) tomów zbiera najwcześniejsze opowieści o Kleksie, w tym przygodowo-pirackie „Porwanie księżniczki”. Dla kolekcjonerów w każdym wieku.
  • Story House Egmont
  • Cena: 119,99 zł

Baśń

Kamila Król, Rusałka. Szepty lasu

„Mam słabość do dobrych historii” – mówi bohaterka „Rusałki. Szeptów lasu” i można to zdanie potraktować jako najkrótszą zachętę do lektury. W debiutanckim albumie Kamili Król atrakcyjna forma graficzna idzie w parze z dobrze skonstruowaną fabułą, łączącą słowiańską mitologię z baśniową nostalgią i odrobiną folkowej grozy.
  • Kultura Gniewu
  • Cena: 69,90 zł

Wspinaczka

Anna Zalewska, Wyżej niż kondory

W „Wyżej niż kondory” Anna Zalewska sięga po nieco dziś zapomniane, a fascynujące wspomnienia Wiktora Ostrowskiego – uczestnika wyprawy w Andy, która miała miejsce w latach 30. ubiegłego wieku. Komiks przypomina te wydarzenia w sporym skrócie, za to w intrygującej formie.
  • Kultura Gniewu
  • Cena: 59,90 zł

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ile tak naprawdę zarabiają pisarze? „Anonimowego Szweda łatwiej sprzedać niż Polaka”

Żeby żyć w Polsce z pisania, pisarz i pisarka muszą być jak gwiazdy rocka. Zaistnieć, ruszyć w trasę, ściągać tłumy. Nie zaszkodzi stypendium. Albo etat.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
13.12.2024
Reklama