Kultura

100 lat Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi na wystawie „Dziś są nasze Urodziny!”

Dziś są nasz Urodziny! Wystawa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, fot. HaWa Dziś są nasz Urodziny! Wystawa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, fot. HaWa mat. pr.
Do 19 stycznia w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki można oglądać wystawę z okazji 100-lecia działalności Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi pt. „Dziś są nasze Urodziny!”.

Ekspozycja, podzielona na kilka segmentów tematycznych, ma za zadanie ukazać pełne spektrum działań Instytucji, której historia rozpoczęła się dokładnie 17 kwietnia 1924 roku.

Otwarcie pierwszej wystawy w siedzibie Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w Parku im. Henryka Sienkiewicza nastąpiło 14 maja 1924 roku. Na inauguracji Galerii w pawilonie parkowym łódzka publiczność mogła zobaczyć pierwszą zbiorową prezentację prac artystów łódzkich, wystawę bieżącą oraz ekspozycję zdobnictwa polskiego.

Po ponad stu latach od pierwszej prezentacji w historycznym pawilonie publiczność może prześledzić opowieść o Galerii. Historię śledzimy dzięki sporych rozmiarów infografice obrazującej zmiany nazw Instytucji, spis wszystkich − ponad 2400 − wystaw, jakie miały miejsce w latach 1924-2024, artefakty i zgromadzone dokumenty. Na część historyczną złożyły się również zdjęcia z wielu ekspozycji, plakaty do wystaw, artykuły prasowe, archiwalne i współczesne katalogi oraz publikacje książkowe.

Dziś są nasz Urodziny! Wystawa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, fot. HaWamat. pr.Dziś są nasz Urodziny! Wystawa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, fot. HaWa

Istotną część ekspozycji stanowi prezentacja zbiorów Galerii w postaci darów, ważnych dla sztuki polskiej, artystek i artystów, które zostały „sprezentowane” Instytucji przez autorki oraz autorów, których nie ma już pośród nas, przez ich rodziny i kolekcjonerów, ponieważ opowieść o Instytucji to także długa historia gromadzenia dzieł sztuki do jej stałej kolekcji.

Obecnie zbiór wszystkich eksponatów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi liczy 18 024 obiekty!

Obok historii Instytucji prezentowana jest jej teraźniejszość – m.in. w postaci wyłonionych w open callu prac 44 artystek i artystów, symbolicznych „urodzinowych prezentów”, premierowych prac stworzonych z myślą o wystawie, zupełnie nowych dzieł, które wpisują się w narrację całego projektu oraz prac już wcześniej pokazywanych w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, intrygująco zaaranżowanych przez krakowskiego twórcę Bartłomieja Buczka.

Dziś są nasz Urodziny! Wystawa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, fot. HaWamat. pr.Dziś są nasz Urodziny! Wystawa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, fot. HaWa

Na ekspozycji nie mogło również zabraknąć odniesień do najważniejszego międzynarodowego projektu Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, realizowanego nieprzerwanie od 1979 roku – Małych Form Grafiki, Polska – Łódź. Dzięki zorganizowaniu osiemnastu edycji tego wydarzenia Galeria posiada największą w Polsce kolekcję współczesnej miniatury graficznej liczącą ponad 14 tysięcy prac artystek i artystów z całego niemal świata.

Niezwykle istotnym komponentem wystawy jubileuszowej jest ten poświęcony pracowniczkom i pracownikom Galerii. Możemy oglądać ich zbiorowe zdjęcia i portrety, a także instalację w postaci stołu urodzinowego symbolicznie zaznaczającą ich „obecność”.

Ekspozycję umownie zamyka instalacja wideo, w której artyści i artystki zaproszeni do wystawy w ramach open callu dzielą się swoimi wspomnieniami związanymi z Galerią i składają Instytucji urodzinowe życzenia.

Wystawa obrazuje jedynie wyimek stuletniej historii Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, który jest jednak próbą przybliżenia działalności Instytucji w bardzo wielu obszarach, tworzy niejako pomost między przeszłością a współczesnością i, miejmy nadzieję, jak najbardziej pomyślną przyszłością Galerii.

Małgorzata Dzięgielewska

Materiał przygotowany przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama