Kultura

Off Radio Kraków kończy ze sztuczną inteligencją. „Los pionierów bywa trudny”

O decyzji dotyczącej zakończenia projektu „Radio AI” poinformował redaktor naczelny, likwidator Marcin Pulit w piśmie do pracowników. O decyzji dotyczącej zakończenia projektu „Radio AI” poinformował redaktor naczelny, likwidator Marcin Pulit w piśmie do pracowników. Dan Farrell / Unsplash
O decyzji dotyczącej zakończenia projektu „Radio AI” poinformował redaktor naczelny, likwidator Marcin Pulit w piśmie do pracowników. „Zakładaliśmy, że ten projekt potrwa maksymalnie trzy miesiące – tłumaczy. – Złożyło się na to wiele czynników”.

Marcin Pulit przekonuje, że osiągnięty został cel eksperymentu, którym jest dyskusja o szansach i zagrożeniach wynikających ze stosowania AI. Decyzja o „zatrudnieniu” fikcyjnych studentów wywołała szeroki odzew, zarówno negatywy, jak i pozytywny – również na łamach Polityka.pl.

„Jesteśmy pionierami, a los pionierów bywa trudny” – czytamy w piśmie do pracowników. I dalej: „Nasz przypadek (…) pokazuje, co się dzieje, gdy fakty są mniej ważne od emocji i fałszywych informacji trafiających w przekonania odbiorców”.

Redaktor naczelny stacji zakomunikował, że od dziś Off Radio Kraków wraca do korzeni – radia muzycznego, które w nowej formule będzie skupione na młodszych odbiorcach, a tworzone będzie przez studentów.

Off Radio Kraków: afera i rekordy słuchalności

Decyzja krakowskiej rozgłośni o oparciu anteny na sztucznej inteligencji wywołała poruszenie w środowisku dziennikarzy, polityków i ekspertów od AI. Działania naczelnego skrytykowała m.in. lewica, a członkini KRRiT Marzena Paczuska zaapelowała do ministra kultury o zakaz zastępowania dziennikarzy mediów publicznych przez sztuczną inteligencję. Pulit przekonuje, że żaden dziennikarz ani współpracownik nie został zwolniony z powodu AI.

Eksperyment wywołał gorącą dyskusję, a stacja zyskała rozpoznawalność. Anteny, którą włączało dotychczas kilkadziesiąt osób, zaczęło słuchać nawet kilka do kilkunastu tysięcy odbiorców. Off Radio zyskało również międzynarodowy rozgłos – materiał przygotował o niej m.in. CNN – za sprawą fikcyjnego wywiadu z noblistką Wisławą Szymborską. Rozmowa z poetką została wyemitowana dzięki narzędziom polskiego start-upu ElevenLabs za zgodą Fundacji Wisławy Szymborskiej.

„Umrzeć, tego nie robi się botom. Z tekstu wygenerowanego przez AI, przeżuwającego pisemne ślady Szymborskiej (i nagranego dzięki narzędziu klonującemu głos), wyziera upupianie poetki, redukowanie jej do łatwo rozpoznawalnych tropów (koty), niczym animatroniczne automaty prezydentów USA w Disneylandzie. Holograficzni geniusze, których można spytać o porady, to zresztą stara fantazja” – komentował te próby na Polityka.pl Michał R. Wiśniewski.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Andrzej Duda: ostatni etap w służbie twardej opcji PiS. Widzi siebie jako następcę królów

O co właściwie chodzi prezydentowi Andrzejowi Dudzie, co chce osiągnąć takimi wystąpieniami jak ostatnie sejmowe orędzie? Czy naprawdę sądzi, że po zakończeniu swojej drugiej kadencji pozostanie ważnym politycznym graczem?

Jakub Majmurek
23.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną