Kultura

Fantastyczna Ameryka po polsku

Fantastyczna Ameryka po polsku, czyli najciekawsze komiksy września

„Futuro Darko” „Futuro Darko” materiały prasowe
„Oko Horusa”materiały prasowe „Oko Horusa”

Ameryka przyszłości, szczególnie zrujnowana wojną atomową, nie jest przyjaznym miejscem do życia, ale nasi rodacy poradzą sobie w każdych warunkach. Bracia Brońscy prowadzą warsztat samochodowy, biorą udział w wyścigach, czasami są łowcami głów, a niekiedy po prostu obserwują to, co dzieje się dookoła. „Futuro Darko” (Nagle! Comics, 4/6), pełnowymiarowy debiut Krzysztofa Nowaka, jest przykładem świetnej postapokaliptycznej fantastyki w stylu „Mad Maxa”, a jednocześnie bardzo udaną parodią gatunku. Kilka odrębnych opowieści – połączonych miejscem akcji i kilkoma postaciami – nie układa się w większą całość, sprawia raczej wrażenie wstępu do jakiejś bardziej rozbudowanej historii. Warto jej wypatrywać, bo w finale autor zapowiada, że „Bracia Brońscy powrócą”.

Ocena: 4/6

Akcja nowego albumu Rafała Spórny także toczy się w znacznej mierze w Stanach Zjednoczonych, lecz to fantastyka innego kalibru. W „Oku Horusa” (Wydawnictwo Kurc, 5/6) tajemnicza choroba zabija śpiących ludzi. Czy to wirus? A może inwazja obcych, którzy atakują poprzez jaźń? I czy ratunek może kryć się w krwi utrzymywanego od lat w stanie śpiączki badacza substancji halucynogennych? Komiks zderza paranoiczną science fiction, której nie powstydziłby się Philip K. Dick, z psychodelią, a nawet egipską mitologią, prowadząc czytelników przez labirynt znaczeń, spisków i urojeń. Imponujące pod względem graficznym „Oko Horusa” wymaga uwagi i skupienia, a wraz z wydanym w ubiegłym roku „Alchenitem” potwierdza, że Spórna jest jednym z najbardziej intrygujących nowych artystów polskiego komiksu.

Ocena: 5/6

W „Circus Magnum” (Mandioca, 4/6) Pawła Rzodkiewicza i Jakuba Kwiatkowskiego elementów fantastycznych nie ma, autorzy odwołują się za to do klasycznych opowieści, których akcja toczyła się za kulisami cyrku.

Polityka 40.2024 (3483) z dnia 24.09.2024; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Fantastyczna Ameryka po polsku"
Reklama