Kultura

Lektury pod chmury

Lektury pod chmury. „Polityka” podpowiada, co przeczytać w wakacje

„Polityka” proponuje 15 książek na wakacje. „Polityka” proponuje 15 książek na wakacje. Mirosław Gryń
Proponujemy zestaw 15 gorących powieści, opowiadań, kryminałów, klasyki w nowych przekładach, książek dla młodszych i starszych. Nad jezioro i w góry.

Wciągające

kryminał, thriller, cosy crime

.materiały prasowe.

Katarzyna Gacek, Krew z krwi, Znak

Mistrzyni cosy crime powraca. Trzeci tom serii kryminalnej o Agencji Detektywistycznej Czajka z podwarszawskiego Milanówka wciąga od pierwszych stron. A zaczyna się wyrzucaniem trupa za burtę. Znowu spotykamy trzy bohaterki: Gaję, założycielkę agencji, Matyldę, działaczkę lokalną, i Klarę, modelkę z fantazją i notoryczną kłamczuchę. Gacek tworzy inteligentne i pełne poczucia humoru powieści obyczajowe, w których ważne są nie tylko zagadki kryminalne, ale i portrety niezależnych kobiet. Świetnie opowiada o rozmaitych relacjach, począwszy od tych sąsiedzkich (tak ważnych w lokalnych społecznościach), przez przyjaźń i związki damsko-męskie, aż po ważne relacje rodziców z dziećmi. A rozwiązania kryminalne również u niej nie zawodzą. JS

Jeffery Deaver, Kolekcjoner kości, przeł. Konrad Krajewski, Prószyński i S-ka

Wznowienie powieści, która otworzyła jedną z najsłynniejszych współczesnych serii kryminalnych z niecodzienną parą bohaterów. Lincoln Rhyme jest genialnym analitykiem, sparaliżowanym po wypadku podczas śledztwa, Amelia Sachs – policjantką, której ambicje znacznie wyrastają ponad codzienne patrole na ulicach Nowego Jorku. Rozpracowują tu sprawę psychopatycznego zabójcy, który ma związki z policyjną przeszłością Rhyme’a. W „Kolekcjonerze kości” Deaver od razu wyznaczył reguły, których trzymać się będzie cała seria: niemal obsesyjne przywiązanie do detali śledztwa (nieco w stylu serialu „CSI”), mocne osadzenie fabuły w realiach – a często także historii – Nowego Jorku, do tego wyraziste, uzupełniające się charaktery obojga bohaterów.

Polityka 27.2024 (3470) z dnia 25.06.2024; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Lektury pod chmury"
Reklama