Kultura

W rytmie migracji

Wratislavia Cantans w rytmie migracji. Twórcy przybędą wybitni

materiały prasowe
Festiwalowi Wratislavia Cantans w tym roku patronują migranci i ich podróże oraz – nieprzerwanie – Andrzej Markowski.

Tegoroczna edycja odbywa się w roku stulecia urodzin założyciela imprezy, wybitnego dyrygenta Andrzeja Markowskiego. Poświęcony mu będzie koncert z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, w tym II Symfonią „Kopernikowską” (prawykonanie pół wieku temu prowadził Markowski), oraz prawykonaniem kompozycji Mikołaja Góreckiego „1944”, nawiązującej do udziału dyrygenta w powstaniu warszawskim. Zespoły Filharmonii Śląskiej poprowadzi jej szef Yaroslav Shemet, nominowany w ostatnim rozdaniu do Paszportów POLITYKI. Wystąpi też nasza laureatka z poprzedniego roku Anna Sułkowska-Migoń, która z NFM Orkiestrą Leopoldinum wykona dzieła polskich twórców przybyłych ze Lwowa (m.in. Elżbieta Sikora i Wojciech Kilar). Głównym bowiem tematem tej Wratislavii są migracje.

Nawet Georg Friedrich Händel, jak się okazuje, był w swoim rodzinnym Halle potomkiem emigrantów (dziadek pochodził z Breslau, czyli Wrocławia). Jego muzyka pojawi się na inauguracji pod dyrekcją szefa artystycznego festiwalu Giovanniego Antoniniego z zespołem Il Giardino Armonico (oratorium „Il trionfo del Tempo e del Disinganno”) i na koncercie Collegium 1704 Václava Luksa („Izrael w Egipcie”, też przecież o migracji).

Podróży do Nowego Świata będą dotyczyć dwa koncerty: Pedra Memelsdorfa i jego zespołu Arlequin Philosophe (muzyka kolonizatorów z Kourou w Gujanie – historia tragicznie zakończona) oraz zespołu Música Temprana (z Peru, Boliwii i Argentyny). Podróży o wiele bliższych – koncert Wrocław Baroque Ensemble z utworami Mykoły Dyleckiego (XVII w.), który pochodził z Kijowa, ale działał też w Polsce. Ponadto recital muzyki francuskiej w wykonaniu wybitnego klawesynisty Jeana Rondeau oraz włoskiej i Bacha w interpretacji równie znakomitego mandolinisty Aviego Avitala, opera dziecięca Benjamina Brittena „Arka Noego”, a na zakończenie dziełami Antona Brucknera zainauguruje swą dyrekcję artystyczną NFM Christoph Eschenbach – w dzieciństwie emigrant z Breslau, dziś wraca do Wrocławia.

59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. A. Markowskiego, Wrocław (i inne miasta Dolnego Śląska), 5–15.09

Polityka 23.2024 (3466) z dnia 28.05.2024; Kultura+; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "W rytmie migracji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama