Kultura

Czytanie na fali

Czytanie na fali, czyli lato z całą masą festiwali literackich

materiały prasowe
Sezon na festiwale literackie się nie kończy, ale latem można w pełni z tego urodzaju skorzystać.

Książki mocno wsiąkły w nasz wakacyjny krajobraz: od morza do gór. Choćby granatowych. Festiwal Słowa Granatowe Góry (30.05 –2.06), pod patronatem Jerzego Pilcha i organizowany w bliskiej mu Wiśle, w tym roku odbywa się pod wszystko mówiącym hasłem „Słowo ; Ciało”. Wśród gości Małgorzata Rejmer, Wojciech Bonowicz, Jan Mencwel czy Marta Frej, a w programie także… pokaz mody. Warszawski Big Book Festival (21–23.06) w zeszłym roku odbywał się pierwszy raz w nowym miejscu – w siedzibie legendarnej Księgarni MDM, a dziś już bez mała kultowej Big Book Cafe MDM.

Nowy na festiwalowej mapie jest bydgoski Początek Sezonu (27–30.06). Tu istotne, prócz literatury, będą też lokalność i przyroda. Wśród gości Zyta Rudzka, Andrzej Stasiuk, Joanna Kuciel-Frydryszak, Anna Dymna, duet Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska. W programie spotkania, spacery, warsztaty, poezja czytana w barce na Brdzie. Oraz potańcówka według gustu i pomysłu Doroty Masłowskiej i Agnieszki Szydłowskiej. Festiwal Góry Literatury w Kotlinie Kłodzkiej (4–14.07), organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk, z rozmachem uczci z kolei swój jubileusz. W czasie 10. edycji ma się odbyć ok. 150 spotkań. A imprezie będzie w tym roku towarzyszyć Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk.

Literacki Sopot (22–25.08), który co roku umieszcza w centrum wydarzeń inny kawałek świata z jego literaturą, tym razem zajrzy na drugi brzeg. Fascynująco zapowiada się bałtycki motyw przewodni, bo oznacza twórczość zarówno skandynawską, jak i mało jeszcze u nas znaną litewską czy łotewską. Z Finlandii na polskie wybrzeże przyjadą m.in. Rosa Liksom („Pułkownikowa”), Laura Lindstedt („Oneiron”) i Pajtim Statovci („Przejście”, „Niewidzialni”), z Danii Adda Djørup („Kot Bułhakowa”) i Dorthe Nors („Lusterko, ramię, kierunkowskaz”), z Litwy Akvilina Cicėnaitė („Słownik języka angielskiego”) i Alvydas Šlepikas („Mam na imię Marytė”), z Łotwy Inga Gaile („Jaukumiņš”) i Nora Ikstena („Mleko matki”), z Estonii Leelo Tungal („Mała towarzyszka i listy”). Festiwalowy plakat zaprojektowała Anita Wasik z wykorzystaniem cyjanotypii i z morszczynem w głównej roli. To hołd dla Anny Atkins, botaniczki i fotografki, która tą samą metodą dokumentowała podwodny świat.

Pod koniec wakacji dawna Miedzianka Fest odbędzie się kolejny raz w formule obwoźnej jako Festiwal po Drodze (24–31.08). Odwiedzi osiem miast w Wielkopolsce, by mówić o „inteligencji, wiedzy, mądrości” w erze rozkwitu AI i przenikliwych algorytmów. Czy napór informacji nas kiedyś nie przytłoczy? I jak przy tym nie zatracić emocji i zdolności empatii? Jedno wydaje się pewne: czytanie ma przyszłość i może w tym pomóc.

Polityka 23.2024 (3466) z dnia 28.05.2024; Kultura+; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Czytanie na fali"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Siostrom tlen! Pielęgniarki mają dość. Dla niektórych wielka podwyżka okazała się obniżką

Nabite w butelkę przez poprzedni rząd PiS i Suwerennej Polski czują się nie tylko pielęgniarki, ale także dyrektorzy szpitali. System publicznej ochrony zdrowia wali się nie tylko z braku pieniędzy, ale także z braku odpowiedzialności i wyobraźni.

Joanna Solska
11.10.2024
Reklama