Kultura

Wielka woda

Wielka woda. Niderlandzkie malarstwo w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Obraz Juliusa Porcellisa. Obraz Juliusa Porcellisa. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Po raz pierwszy polska publiczność będzie miała szansę zobaczyć tak szeroką prezentację niderlandzkiego malarstwa marynistycznego.

Historia Niderlandów nierozerwalnie wiąże się z wielką wodą. Dla mieszkańców morze stanowiło element codzienności, a statki były drugim domem dla pokoleń kupców i żeglarzy. Nic więc dziwnego, że państwo jest określane jako kolebka malarstwa marynistycznego. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (NMM) pokaże dzieła powstałe w XVII i XVIII w. Były to czasy potęgi stosunkowo młodego państwa, a także okres niesamowitego rozwoju Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Wystawa będzie podzielona na cztery części: „Bitwy morskie”, „Bezpieczny i zasobny port”, „Wyprawy w nieznane” i „Groza na morzu”. Istotna część prac pochodzi z kolekcji malarstwa marynistycznego NMM. – Pierwsze zakupy dzieł stworzonych w Niderlandach pochodzą z początku lat 70. Od lat też prowadzone były prace badawcze nad znajdującymi się w kolekcji NMM obrazami malarzy holenderskich i flamandzkich – mówi kuratorka wystawy dr Monika Jankiewicz-Brzostowska.

Organizatorzy sięgnęli też do kolekcji rozsianych po całej Polsce. Zaprezentowane zostaną prace ze zbiorów m.in. warszawskiego Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego w Warszawie czy też Zamku Królewskiego na Wawelu. Nieco wbrew tytułowi na ekspozycji znajdą się również prace spoza kraju. Do Gdańska trafi „Cisza” Willema van de Velde Młodszego, uznawanego za najwybitniejszego holenderskiego marynistę. Będą też dzieła twórców, takich jak Simon de Vlieger, Ludolf Bakhuizen, Jan Abrahamszoon Beerstraaten, Lieve Verschuir czy Julius Porcellis.

Z tego, co nam wiadomo, jest to pierwsza ekspozycja malarstwa holenderskiego i flamandzkiego poświęcona stricte marynistyce – wyjaśnia kuratorka. Obrazy marynistyczne pojawiały się, rzecz jasna, w ramach innych wystaw, ta jednak ma być pierwszą, która koncentruje się na marynistyce jako odrębnym gatunku. Będzie dostępna dla zwiedzających przez całe wakacje.

Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, wystawa czynna od 15.06 do 15.09

Polityka 23.2024 (3466) z dnia 28.05.2024; Kultura+; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielka woda"
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Iga tańczy sama, pada ofiarą dzisiejszych czasów. Co się dzieje z Polką numer jeden?

Iga Świątek wciąż jest na szczycie kobiecego tenisa i polskiego sportu. Ostatnio sprawia jednak wrażenie coraz bardziej wyizolowanej, funkcjonującej według trybu ustawionego przez jej agencję menedżerską i psycholożkę.

Marcin Piątek
28.09.2024
Reklama