Kultura

Multiwersowy zawrót głowy

Multiwersowy zawrót głowy. To największy trend roku w kinie, książkach, nawet w polityce

„Wszystko wszędzie naraz”, 2022 r. „Wszystko wszędzie naraz”, 2022 r. Best Film
Ogromnie popularnym kulturowym trendem mijającego roku był koncept wieloświatów. Alternatywne rzeczywistości wpychają się do kina, literatury, historiografii. Ale i do polityki.
„Powrót do przyszłości”, 1985 r.BEW „Powrót do przyszłości”, 1985 r.

Chociaż koncept istnienia wszechświatów znajdujących się poza tym, który na co dzień obserwujemy, od dawna budzi zainteresowanie, brakuje empirycznych dowodów na istnienie innych światów. I prawdopodobnie nigdy nie zostaną znalezione. Jest jednak na tyle szalony i fascynujący, że pobudza wyobraźnię ludzi. Tak jak w nagrodzonym Oscarem filmie „Wszystko wszędzie naraz”, którego bohaterka dowiaduje się, że jest tylko jedną z wielu wersji siebie, rozsianych po nieskończonym multiwersum. Ot, każda decyzja, jaką podjęła w życiu, otwierała nową wersję rzeczywistości.

Ludzkie przypadki

W filmie „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego (1981 r.) – o tym, jak potoczą się ludzkie losy, decyduje coś tak potwornie błahego jak fakt, czy bohater zdąży na pociąg. Nie można mówić tu nawet o decyzji, tylko właśnie o przypadku. Znalezienie się we właściwym miejscu i we właściwym czasie sprawia, że grany przez Bogusława Lindę student znajduje się po przeciwnych stronach politycznej barykady albo od polityki trzyma się z daleka. Kieślowski pokazuje, jak historia – w postaci napotkanych ludzi – ugniata młodego człowieka jak plastelinę; z jakiegoś powodu zaś życie niezaangażowane zostaje „ukarane” wypadkiem komunikacyjnym.

Podobnym pomysłem bawili się twórcy romantycznego komediodramatu „Przypadkowa dziewczyna” z 1998 r. Tu bohaterka (grana przez Gwyneth Paltrow), zupełnie jak u Kieślowskiego, nie zdążyła – lub zdążyła – złapać pociąg londyńskiego metra, przez co odkryła – lub nie – że narzeczony ją zdradza, i mogła – lub nie – zacząć nowe życie u boku prawdziwej miłości. Scenarzyści oczywiście lubią się bawić ludzkimi losami, więc przekornie „szczęśliwe zakończenie” następuje w tej „nieszczęśliwej” linii czasu.

Polityka 1/2.2024 (3446) z dnia 27.12.2023; Kultura; s. 125
Oryginalny tytuł tekstu: "Multiwersowy zawrót głowy"
Reklama