Kultura

Siódemka Nike: trafiona! Intrygująca i z uznaniem dla debiutów

Literacka Nagroda Nike Literacka Nagroda Nike Mateusz Włodarczyk / Forum
Z tej intrygującej siódemki 1 października jury wybierze laureatkę lub laureata, który otrzyma 100 tys. zł.

W tym roku mamy rzeczywiście bardzo dobrą siódemkę Nagrody Nike, która będzie przyznawana po raz 27. Różnorodna, zbierająca najciekawsze książki ubiegłego roku: jest proza, poezja, reportaż historyczny, debiuty, co ważne, bo był to rok wielu dobrych debiutów.

Cieszy obecność laureata Paszportu POLITYKI Grzegorza Piątka z „Gdynią obiecaną”. Jest powieść Zyty Rudzkiej „Ten się śmieje, kto ma zęby”, która w naszym zestawieniu najlepszych książek ubiegłego roku była numerem jeden, a jej bohaterkę Werę, fryzjerkę męską, czytelnicy pokochali. Proza Rudzkiej jest zjawiskiem wyjątkowym w polskiej literaturze.

Świetnie, że jest w siódemce znakomita książka poetycka Piotra Sommera „Lata praktyki”, zbiór wierszy precyzyjnych i jednocześnie zaczepnych, wychylających się w stronę niespodziewanych znaczeń słów. Dojrzały debiut Wiktorii Bieżuńskiej wyróżnia się wśród opowieści o grozie dzieciństwa i latach 90. za sprawą języka, a debiutancki zbiór opowiadań „Trash story” Mateusza Górniaka wspaniale wyprowadza czytelników w pole, jest to literatura wywrotowa i odświeżająca. Anna Bikont w swojej „Cenie” opowiada o nieznanym fragmencie powojennej rzeczywistości, o wysłannikach, którzy negocjowali ceny ocalonych z Zagłady żydowskich dzieci, i pokazuje ich dalsze losy. Ilona Wiśniewska w swojej książce przenosi nas na koniec świata.

Z tej intrygującej siódemki 1 października jury wybierze laureatkę lub laureata, który otrzyma 100 tys. zł. Nagrodzie Nike towarzyszy plebiscyt Czytelników „Wyborczej” – swoją faworytkę wybierać można spośród książek finalistek.

Siódemka nominacji do Nike 2023

• Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, wyd. Cyranka
• Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, wyd. Czarne
• Mateusz Górniak, „Trash story”, wyd. Korporacja Ha!art
• Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, wyd. W.A.B.
• Piotr Sommer, „Lata praktyki”, wyd. WBPiCAK
• Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii”, wyd. Czarne
• Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, wyd. W.A.B.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama