Kultura

Między krzykiem a ciszą

29. gala Paszportów POLITYKI: między krzykiem a ciszą

Tegoroczni laureaci Paszportów POLITYKI. Tegoroczni laureaci Paszportów POLITYKI. Leszek Zych / Polityka
Gala Paszportów POLITYKI 2021 znów nie mogła mieć dużej, żywej widowni. Aplauzu milionowej publiczności telewizji TVN nie mogliśmy słyszeć, ale zastąpiły go na miejscu owacje artystów, wspierających się nawzajem mocniej niż kiedykolwiek.
Jana Shostak w swoim słynnym już performansie „Minuta krzyku dla Białorusi”. Obok drugi laureat kategorii Sztuki wizualne Mikołaj Sobczak.Teodor Klepczyński Jana Shostak w swoim słynnym już performansie „Minuta krzyku dla Białorusi”. Obok drugi laureat kategorii Sztuki wizualne Mikołaj Sobczak.

Pandemia nie odebrała polskim artystom kreatywności – mówił na powitanie redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński. Bo paszportowa gala zaczęła się inaczej niż zwykle: od krótkiego podsumowania warunków, w jakich wykuwały się najlepsze filmy, płyty, książki i wystawy pandemicznego sezonu, z których potem kilkudziesięciu krytyków, reprezentujących różne media, wybierało swoich faworytów. Następnie spośród tych, którzy otrzymali najwięcej nominacji, redakcyjna kapituła wyłoniła laureatów. Ci z kolei 18 stycznia osobiście odebrali nagrody podczas transmitowanej na antenie TVN i w internecie dorocznej gali. Współprowadziła ją jak zwykle Grażyna Torbicka.

Wszyscy wiedzą, jak jest

„Dziwny to był rok, bo w pierwszych jego miesiącach cały świat muzyki poważnej przeniósł się do sieci, ale od późnej wiosny zaczął powracać do względnej normalności. Odbywają się koncerty i spektakle, czasem tylko trzeba coś odwołać, bo ktoś z artystów zachorował” – mówiła nasza redakcyjna koleżanka Dorota Szwarcman, przedstawiając sylwetki muzyków i kompozytorów nominowanych do Paszportów za osiągnięcia minionego roku. Nie omieszkała dodać, że i w tej dziedzinie dała o sobie znać presja polityczna – z programu festiwalu Eufonie wycofano utwór Pawła Szymańskiego zawierający słynną frazę z przemówienia Jarosława Kaczyńskiego „nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”. Odbierając Paszport w kategorii Muzyka poważna, kompozytorka i instrumentalistka Teoniki Rożynek podziękowała swoim dotychczasowym współpracownikom, bo „bez nich nie byłabym w stanie być tu, gdzie jestem”. Takie podziękowania stały się jednym z głównych motywów tegorocznej Gali.

Duże emocje towarzyszyły nominowanym do nagrody i laureatom od początku do końca trwania Gali.

Polityka 5.2022 (3348) z dnia 25.01.2022; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Między krzykiem a ciszą"
Reklama