Kultura

„Artyści nie składają broni”. Zobacz fotorelację z gali

Za nami 29. gala rozdania Paszportów POLITYKI, nagród kulturalnych naszego tygodnika. Pełna wzruszeń, ale i radości z wyróżnienia. Muzyki, krzyku i ciszy.

W ubiegłym roku twórcy nagrodzeni Paszportami POLITYKI dzielili się refleksjami po wielu miesiącach covidowej izolacji i restrykcji, które zmuszały do zmiany nawyków, rytmu pracy albo jakiejś formy zawieszenia kulturalnej aktywności. Tegoroczna gala także odbyła się w formule hybrydowej, transmitowana na antenie TVN i online, bez udziału dużej publiczności. A rzeczywistość artystyczna nadal jest daleka od normalności.

Jeśli jakieś jedno uczucie na scenie dominowało, to wzruszenie: laureatki i laureaci odbierali Paszporty POLITYKI z niedowierzaniem, często odnosząc się do bieżącego kontekstu. W tym roku już nie tylko pandemicznego, ale i politycznego (zawirowania z ustawą o zawodzie artysty, dotacje przyznawane raczej ruchom narodowym niż twórcom, instytucje oddawane pod nadzór resortu kultury itd.). Twórcy upominali się także o osoby tkwiące na polskiej granicy i konsekwentnie szkalowane środowiska, m.in. ludzi LGBT+ czy białoruskich więźniów politycznych. „Wszyscy wiemy, jak jest – to będzie chyba cytat tego wieczoru” – spuentował redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński.

Laureaci Paszportów POLITYKI 2021 w kompleciePaszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaLaureaci Paszportów POLITYKI 2021 w komplecie
Gospodarze gali: Grażyna Torbicka i redaktor naczelny „Polityki” Jerzy BaczyńskiPaszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaGospodarze gali: Grażyna Torbicka i redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński

Ważny był wątek dźwięku. I ciszy. Nagrodzona w kategorii Sztuki wizualne Jana Shostak powtórzyła na scenie swój słynny gest: minutę krzyku dla osób uciskanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki. O dźwiękach pandemii mówił redaktor Jerzy Baczyński, wspominając album „Intermission”, projekt towarzyszący ostatniej edycji Unsound Festivalu; nośnik słów, nagrań terenowych i muzyki dziwnego czasu pandemii. Twórcy tego krakowskiego festiwalu – Małgorzata Płysa i Mat Schulz – otrzymali w tym roku specjalną nagrodę w kategorii Kultura zdalna, ustanowioną przy okazji poprzedniej edycji Paszportów i wciąż potrzebną.

O ciszy mówiła wreszcie Katarzyna Nosowska, która odebrała tytuł Kreatora Kultury za całokształt dokonań, była też jedną z pierwszych laureatek Paszportów POLITYKI 29 lat temu. „Ile sekund ciszy w radiu potrzeba, żeby wywołać uczucie dyskomfortu?”, zastanawiała się. I przekornie zaapelowała: – Jako świeżo upieczony kreator kultury chciałabym zainspirować i zachęcić, by skorzystać z ciszy, bo w ciszy, w braku reakcji, w spotkaniu ze sobą, może nam się niechcący przydarzyć refleksja.

Niżej fotograficzny skrót wydarzeń. Gala rozdania Paszportów POLITYKI odbyła się po raz 29., a gospodarzami wieczoru byli tradycyjnie Grażyna Torbicka oraz redaktor naczelny naszego tygodnika Jerzy Baczyński. O oprawę muzyczną zadbała grupa EABS z udziałem dwukrotnie nominowanego do Paszportów Marka Pędziwiatra. Wszystkie tegoroczne laureatki i wszystkich laureatów przedstawiamy szczegółowo pod tym adresem.

Aleksandra Terpińska, laureatka w kategorii Film za ekranizację książki Doroty Masłowskiej: „Trudno mi się cieszyć z nagrody w kraju, w którym kobietom odbiera się prawa, szykanuje się osoby LGBT+, a ludzie umierają na granicy”.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaAleksandra Terpińska, laureatka w kategorii Film za ekranizację książki Doroty Masłowskiej: „Trudno mi się cieszyć z nagrody w kraju, w którym kobietom odbiera się prawa, szykanuje się osoby LGBT+, a ludzie umierają na granicy”.
Dominik Strycharski, laureat Paszportu w kategorii Teatr, mówił ze sceny: „Jestem idealistą, bo piszę sztukę. Zawsze miałem nadzieję, że to, co robimy, przedostaje się za nasze mury i że ludzie biorą od nas tę energię. Ale czy mamy jakiś wpływ? Ostatnie sześć lat… no wiemy, jak jest. Od siebie mogę powiedzieć: nie przestanę”.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaDominik Strycharski, laureat Paszportu w kategorii Teatr, mówił ze sceny: „Jestem idealistą, bo piszę sztukę. Zawsze miałem nadzieję, że to, co robimy, przedostaje się za nasze mury i że ludzie biorą od nas tę energię. Ale czy mamy jakiś wpływ? Ostatnie sześć lat… no wiemy, jak jest. Od siebie mogę powiedzieć: nie przestanę”.
Paszporty wręczali dziennikarze „Polityki”. Od lewej: Olaf Szewczyk (Kultura cyfrowa), Piotr Sarzyński (Sztuki wizualne), Dorota Szwarcman (Muzyka poważna), Janusz Wróblewski (Film), Aneta Kyzioł (Teatr), Bartek Chaciński (Muzyka popularna), Justyna Sobolewska (Literatura) oraz Edwin Bendyk (Kultura cyfrowa)Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaPaszporty wręczali dziennikarze „Polityki”. Od lewej: Olaf Szewczyk (Kultura cyfrowa), Piotr Sarzyński (Sztuki wizualne), Dorota Szwarcman (Muzyka poważna), Janusz Wróblewski (Film), Aneta Kyzioł (Teatr), Bartek Chaciński (Muzyka popularna), Justyna Sobolewska (Literatura) oraz Edwin Bendyk (Kultura cyfrowa)

Nagrodzeni ex aequo Jana Shostak (ubrana w sukienkę z portretami 1200 białoruskich więźniów politycznych) oraz Mikołaj SobczakPaszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaNagrodzeni ex aequo Jana Shostak (ubrana w sukienkę z portretami 1200 białoruskich więźniów politycznych) oraz Mikołaj Sobczak
Jana Shostak w sukni z portretami więźniów politycznych Łukaszenki oraz Edwin Bendyk, dziennikarz „Polityki”, prezes Fundacji BatoregoPaszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaJana Shostak w sukni z portretami więźniów politycznych Łukaszenki oraz Edwin Bendyk, dziennikarz „Polityki”, prezes Fundacji Batorego

Łukasz Barys, laureat w kategorii Literatura: „Niesamowite, że powieść, którą wystukałem na zajęciach online, zdobywa dziś tak ważną nagrodę”.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaŁukasz Barys, laureat w kategorii Literatura: „Niesamowite, że powieść, którą wystukałem na zajęciach online, zdobywa dziś tak ważną nagrodę”.
Tomasz Konrad Ostafin, zwycięzca w kategorii Kultura cyfrowa, podobnie jak Łukasz Barys wyznał rozbrajająco szczerze:  „Generalnie nie wychodzę z domu. (...) Po prostu kleiłem sobie gierkę”.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaTomasz Konrad Ostafin, zwycięzca w kategorii Kultura cyfrowa, podobnie jak Łukasz Barys wyznał rozbrajająco szczerze: „Generalnie nie wychodzę z domu. (...) Po prostu kleiłem sobie gierkę”.
„W przysłowiowych ciekawych czasach pozostaje wspierać piękno”, czyli sztukę, mówiła Teoniki Rożynek, laureatka w kategorii Muzyka poważna.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/Polityka„W przysłowiowych ciekawych czasach pozostaje wspierać piękno”, czyli sztukę, mówiła Teoniki Rożynek, laureatka w kategorii Muzyka poważna.
Ralph Kaminski, laureat nagrody w kategorii Muzyka popularnaPaszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaRalph Kaminski, laureat nagrody w kategorii Muzyka popularna
„Ta nagroda jest spełnieniem moich marzeń”, mówił Ralph Kaminski z niedowierzaniem. Katarzyna Nosowska, nagrodzona przed laty w kategorii Estrada, reagowała podobnie: „Znów mam wrażenie, że to chyba pomyłka”.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/Polityka„Ta nagroda jest spełnieniem moich marzeń”, mówił Ralph Kaminski z niedowierzaniem. Katarzyna Nosowska, nagrodzona przed laty w kategorii Estrada, reagowała podobnie: „Znów mam wrażenie, że to chyba pomyłka”.
Nagrodę Kreatora Kultury wręczamy wraz ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Na zdjęciu po prawej Janusz Fogler, jego prezes. Po lewej Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEAPaszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaNagrodę Kreatora Kultury wręczamy wraz ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Na zdjęciu po prawej Janusz Fogler, jego prezes. Po lewej Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA
W kategorii Kultura zdalna wyróżniliśmy w tym roku twórców Unsound Fesitval. Na zdjęciu Małgorzata Płysa i Michał Gulik. Partnerem tej nagrody jest Sebastian Kulczyk.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaW kategorii Kultura zdalna wyróżniliśmy w tym roku twórców Unsound Fesitval. Na zdjęciu Małgorzata Płysa i Michał Gulik. Partnerem tej nagrody jest Sebastian Kulczyk.
Reprezentacja Archiwum Protestów Publicznych, grona nominowanego do Paszportów w kategorii Sztuki wizualne. Archiwum służy badaczom, projektom artystycznym i wszystkim walczącym w obronie reguł świata demokratycznego i wolnego.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaReprezentacja Archiwum Protestów Publicznych, grona nominowanego do Paszportów w kategorii Sztuki wizualne. Archiwum służy badaczom, projektom artystycznym i wszystkim walczącym w obronie reguł świata demokratycznego i wolnego.
Publiczność z powodów oczywistych skromniejsza niż zazwyczaj.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaPubliczność z powodów oczywistych skromniejsza niż zazwyczaj.
Oprawę muzyczną przygotował zespół EABS z Markiem Pędziwiatrem.Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaOprawę muzyczną przygotował zespół EABS z Markiem Pędziwiatrem.
Chwila dla (wolnych) mediówPaszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński/PolitykaChwila dla (wolnych) mediów

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Ukraina przegrywa wojnę na trzech frontach, czwarty nadchodzi. Jak długo tak się jeszcze da

Sytuacja Ukrainy przed trzecią zimą wojny rysuje się znacznie gorzej niż przed pierwszą i drugą. Na porażki w obronie przed napierającą Rosją nakłada się brak zdecydowania Zachodu.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
04.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną