Kultura

Tutaka. To nie jest zwykły festiwal

Tutaka. Festiwal Przebudzonych Tutaka. Festiwal Przebudzonych mat. pr.
To, co wydarzy się w najbliższy weekend w Gródku, to raczej kulturalne spotkanie Polaków i Białorusinów w czasach cenzury, niepewności i politycznego napięcia.

Dla Białorusinów i mniejszości białoruskiej na Podlasiu organizowany tam od początku lat 90. Festiwal Basowiszcza był wydarzeniem przełomowym. Jego znaczenie dla prezentacji lokalnej sceny muzycznej można porównać z wagą Jarocina w latach 80. Choć inny był kontekst – wielu z wykonawców białoruskich, którzy prezentowali się na tej imprezie, nie miało szans występować we własnym kraju. Grali tu zresztą wykonawcy z obu stron granicy: Troitsa, Krama, Mroja, N.R.M., Kult czy Armia. I kiedy historia Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza po 30 latach dobiegła końca, powstał Festiwal Przebudzonych „Tutaka”, który nawiązuje do dziedzictwa tamtej imprezy.

Tegoroczna edycja odbędzie się w Gródku 6 i 7 sierpnia, niemal w rocznicę zeszłorocznych sfałszowanych wyborów na Białorusi, którym towarzyszyły społeczne protesty. Kontekst jest więc szczególny, a festiwalowi patronuje honorowo Swiatłana Cichanouska, opozycyjna kandydatka, prawdopodobna zwyciężczyni głosowania. Wydarzenie objął też patronatem prezydent Andrzej Duda, a wsparło – tradycyjnie już zresztą – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jeśli ktoś się spodziewa gniewnego punka, może się zdziwić. Jak najdalsza od tej estetyki jest Margarita Lewczuk, znana śpiewaczka operowa z okolic Brześcia. Nieźle znamy też w Polsce poetycko-muzyczne Isna Trio. Alina Pash to z kolei jedna z najpopularniejszych ukraińskich raperek, wplatająca w swoją muzykę motywy ludowe. A Ilo&Friends to białoruskojęzyczna grupa działająca na Podlasiu. Gwiazdami festiwalowej sceny będą z pewnością członkowie Navi Band – zespołu stworzonego wokół duetu Arcioma Łukanienki i Ksienii Żuk, który najpierw przyniósł Białorusi rozgłos na Konkursie Piosenki Eurowizji 2017, a później tę popularność wykorzystał, by wspierać protesty po sfałszowanych wyborach 2020 r., nagrywając piosenki „Inszymi” i „Diewoczka w biełom”. Program festiwalu wykracza jednak daleko poza muzykę, tak jak tradycyjnie bywało przy okazji Basowiszczów.

Tutaka. Festiwal Przebudzonych, 6–7 sierpnia Gródek

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną