Kultura

Styczeń 2021: pięć książek dla młodszych czytelników

„Trzy pytania” „Trzy pytania” mat. pr.
Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Aina Bestard, Ziemia, żywa planeta, przeł. Karolina Jaszecka, Tatarak

W większości popularnonaukowych książek dla dzieci historia naszej planety rozpoczyna się mniej więcej od dinozaurów. W tym wypadku jest inaczej. Aina Bestard zaczyna od wielkiego wybuchu i narodzin Wszechświata, prowadząc czytelnika przez formowanie się Ziemi i księżyca, powstanie Ur – jednego z pierwszych kontynentów – a następnie przez najbardziej pierwotne formy życia. Ta zmiana perspektywy i horyzontu narracji ogromnie pobudza wyobraźnię i otwiera głowę. Szczególnie że każdemu rozdziałowi towarzyszą panoramiczne, fascynujące ilustracje, mapy i infografiki.

„Ziemia, żywa planeta”mat. pr.„Ziemia, żywa planeta”

Emilia Dziubak, Co budują zwierzęta?, Nasza Księgarnia

W swojej najnowszej książce Dziubak udowadnia, że sztuka budowlana nie jest domeną człowieka, a zwierzęta mogą być niesamowitymi architektami. Poznajemy tu konstrukcje ssaków, ryb, ptaków – zdecydowanie dominujących w publikacji – i owadów. W przypadku tych ostatnich autorka zwraca uwagę nie tylko na ich siedziby, ale też skomplikowanie i zhierarchizowanie społeczności. Nośnikiem informacji są przede wszystkim ilustracje, tekst je uzupełnia. I jak to bywa w przypadku tej autorki – obrazy są niezwykle dopracowane, pełne detali i ciążą ku realizmowi.

„Co budują zwierzęta?”mat. pr.„Co budują zwierzęta?”

Calas Gutman (tekst), Marc Boutavant (ilustracje), Zapchlony kundel w szkole, przeł. Paweł Łapiński, Wytwórnia

Nowe przygody kundla będą ciekawe zarówno dla dziecka, jak i starszego czytelnika. Dla dziecka historia o czworonogu ze śmietnika, który (dzięki losowaniu) dostaje się do elitarnej psiej szkoły, stanie się opowieścią o tym, że nie należy się wyśmiewać z biedniejszych kolegów. Rodzic znajdzie tu z kolei krytykę klasistowskiej Francji i współczesności, w której dobrze żyje się temu, kto aportuje na komendę i wie, przed kim należy pokornie merdać ogonem.

„Zapchlony kundel w szkole”mat. pr.„Zapchlony kundel w szkole”

Ester Gaya (tekst), Katie Scot (ilustracje), Fungarium, przeł. Agnieszka Walulik, Dwie Siostry

Grzyby są jednymi z najmniej poznanych organizmów. Szacuje się, że człowiek zbadał zaledwie 5 proc. wszystkich gatunków. Czym się charakteryzują? Czy ich obecność w lasach jest istotna? Jak się rozmnażają, a jak pasożytują? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w „Fungarium”, zbiorze hiperrealistycznych, ilustrowanych tablic naukowych z obszernym i równie poważnym naukowym komentarzem. Rzecz dla dzieci starszych, zdecydowanie 7+.

Czytaj też: Grzybobranie po polsku

„Fungarium. Muzeum grzybów”mat. pr.„Fungarium. Muzeum grzybów”

Jon J. Muth, Trzy pytania, przeł. Ewa Penksyk-Kluczkowska, Tekturka

Muth słynący z impresyjnych, akwarelowych ilustracji na podstawie opowiadania Tołstoja tworzy swego rodzaju przypowieść dla dzieci, rzecz jasna z morałem. Główny bohater – chłopiec Mikołaj – wraz z trójką przyjaciół: małpą, lwem i czaplą, szukają odpowiedzi na trzy pytania: kiedy jest właściwy moment na działania? Kto jest najważniejszy? Jak odgadnąć, co należy zrobić? Szybko okazuje się, że Mikołajowi odpowiedzi udziela samo życie. Ciekawa rzecz, choć ma w sobie niepokojącą nutkę paulocoelhizmu.

Czytaj też: Co robić, gdy czytanie przychodzi z trudem

„Trzy pytania”mat. pr.„Trzy pytania”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną