Susanne Straßer, I jak tu zasnąć?, przeł. Iwona Mączka, Tako
Zabawna książka-wyliczanka dla najmłodszych (1+) o zwierzętach, które nie mogą zasnąć. Z pozoru wszystkie są bardzo zmęczone, ale każde ma przed snem do załatwienia jeszcze jakąś drobnostkę, która nie pozwala im zmrużyć oka. Autorka zręcznie się bawi onomatopejami, a na końcu szykuje zaskakujący zwrot akcji.
Astrid Desbordes (tekst), Marc Boutavant (ilustracje), Edzio i duch lasu, przeł. Jacek Mulczyk-Skarżyński, Wytwórnia
Najnowszy tom przygód Edzia zawiera bardzo wyraźny społeczno-ekologiczny przekaz, dostosowany rzecz jasna do możliwości poznawczych kilkulatków. Jeden z przyjaciół Edzia, kot Jacek, postanawia pewnego dnia działać zgodnie z duchem postępu i nowoczesności. Wycina stare drzewo, a w jego miejsce stawia swój nowy dom – prosty kontener z drewna. Za decyzję płaci jednak wysoką cenę. Jak się okazuje, nie wszystko, co „nowe” i „nowoczesne”, jest dobre.
Władysław Kozłowski (tekst), Olga Siemaszko (ilustracje), Imieninowa przygoda, Dwie Siostry
„Imieninowa przygoda” to reprint doskonałego wierszowanego „kryminału” dla dzieci z 1968 r. Kryminał celowo wciskam w cudzysłów, bo mamy tu sprawę (zaginiony klips z kory brzozowej), rasowego detektywa w postaci psa, ale w gruncie rzeczy nie sposób wskazać winnego, bo do przestępstwa nie dochodzi. Poezja Władysława Kozłowskiego po latach jest wciąż językowo urokliwa, dźwięczna i lekka. A bardzo delikatne akwarelowe prace Olgi Siemaszko – zwanej w PRL pierwszą damą polskiej ilustracji – dodają tylko książce atrakcyjności.