Kultura

Trójka na dwójkę

Cenzura w Trójce

Milczący protest przed siedzibą Trójki przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie. Milczący protest przed siedzibą Trójki przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie. Piotr Molęcki / East News
Ingerencja politycznej cenzury w Listę Przebojów Programu Trzeciego będzie gwoździem do trumny tej stacji. Tym bardziej że z myślą o jej słuchaczach niebawem rusza internetowa alternatywa.
Max Skorwider

Wywindowanie na szczyt Listy Przebojów Trójki piosenki Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” przyprawiło politycznych nadzorców stacji o palpitację. Kazik adresuje bowiem utwór do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, dla którego w szczycie epidemicznych restrykcji otwarto cmentarze, by odwiedził groby bliskich. Nominowani przez „dobrą zmianę” zwierzchnicy Trójki najpierw wymazali więc ślad po notowaniu na stronie internetowej stacji, a następnie unieważnili głosowanie.

W Trójce panuje przekonanie, że obecny dyrektor Tomasz Kowalczewski sam nie odważyłby się tego zrobić. Musiał dostać rozkaz z góry – od prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej albo od Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych. – Spanikowali. Uznali, że utwór szarga dobre imię prezesa Kaczyńskiego, więc trzeba natychmiast reagować. Ale nie przewidzieli, jaką burzę rozpętają – uważa pracownik stacji.

Kowalczewski najpierw ukuł wersję, że do głosowania wprowadzono piosenkę spoza Listy, co jest niezgodne z jej regulaminem. Kamińska dodała, że doszło do ingerencji w kolejność utworów i właśnie trwa sprawdzanie, czy to sprawka ludzi, czy komputerowego systemu. Następnie Kowalczewski oświadczył, że kolejność na korzyść Kazika poprzestawiał prowadzący tego dnia audycję Marek Niedźwiecki, czyli ojciec założyciel Listy. – Kłamać trzeba umieć. Dlaczego najpierw w panice zacierano ślady po notowaniu, a dopiero potem dorobiono mętną ideologię o manipulacji dokonanej przez „Niedźwiedzia”? To bez sensu – kwituje pracownik Trójki. Na kłamstwie w sprawie głosowania na utwór spoza Listy przyłapali dyrektora Kowalczewskiego wydawcy Kazika z wytwórni SP Records – opublikowali link, który dowodzi, że dzieło Kazika było wymienione wśród nowości.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Trójka na dwójkę"
Reklama