Podczas organizowanego od siedmiu lat Narodowego Czytania pary prezydenckie, najpierw Komorowscy, teraz Dudowie, oddawały się wraz z narodem lekturze kolejnych dzieł polskiej klasyki. Te piękna nie tracą, pytanie tylko, czy są w stanie nam w jakimkolwiek stopniu pomóc w zrozumieniu współczesnego, skomplikowanego i przechodzącego szybkie przemiany świata? Dlatego wspólnie z warszawskim Teatrem Studio proponujemy alternatywną (lub dopełniającą) listę lektur – Międzynarodowe Czytanie. 7 września na placu Defilad zaprezentujemy 20 tytułów z ostatnich lat, autorów rodzimych i zagranicznych, wybranych przez jury, w którego skład weszli: filozofka Agata Bielik-Robson, pisarka Małgorzata Rejmer, zastępca dyrektora Teatru Studio Tomasz Plata i dziennikarze POLITYKI Justyna Sobolewska i Edwin Bendyk. Listę książek, wraz z zachęcającymi do lektury opisami, opublikujemy w POLITYCE 11 września.
To dobra okazja, by przyjrzeć się współczesnemu rynkowi idei. Kto i jak opowiada nam dziś świat? Jakie tezy się dziś najsilniej przebijają i jakie nazwiska mają najwyższą temperaturę w publicznej światowej debacie?
Popularyzatorzy nauki mają często status gwiazd. Zmarły w ubiegłym roku astrofizyk, badacz czarnych dziur i autor bestsellerowej „Krótkiej historii czasu” prof. Stephen Hawking występował nie tylko w salach uczelnianych i w aulach, ale także w serialach i piosenkach, a na koniec doczekał się filmowej biografii. 93-letni David Attenborough, brytyjski biolog, podróżnik i przyrodnik, pojawił się w tym roku na scenie muzycznego festiwalu Glastonbury i dostał owację w niczym nieustępującą tej, jaką publika przywitała występującą po naukowcu Kylie Minogue. A zorganizowana w kwietniu w Toronto debata „Happiness: Capitalism vs Marxism” (Szczęście: kapitalizm kontra marksizm), w której ścierały się na idee profesorskie gwiazdy z prawa i lewa, Jordan B.