Organizatorzy poszukiwali zdjęcia, które będzie najlepszą ilustracją 30 lat przemian w Polsce po 1989 r. Zachęcali do przysyłania fotografii pokazujących pojedyncze wydarzenie, proces społeczny, osobę lub grupę osób, przestrzeń czy architekturę. Do konkursu nadesłano 160 zdjęć wykonanych przez ponad 60 zawodowych fotografów.
Zwyciężył Adam Lach, który uchwycił grupę protestujących osób: wyrasta ponad nią młoda kobieta z polską flagą w ręku z napisem „Wolność”. Fotografia powstała w 2017 r. podczas demonstracji w obronie wolnych sądów.
„Obraz Adama Lacha to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków” – uzasadniają swoją decyzję organizatorzy. W werdykcie dodają, że świetnie skomponowany przez Lacha kadr przywodzi na myśl słynny obraz francuskiego malarza Eugène′a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”. Młoda kobieta na zdjęciu Lacha wygląda niemal trójwymiarowo. „Kiedy na nią patrzymy, jesteśmy pewni, że jest wolna i niezależna. Nie czuje jarzma, pod którym znajdowali się jej rodzice przed 1989 r., jarzma ustroju totalitarnego, komunistycznego i cenzury” – uważa jury.
Adam Lach, 36-letni fotograf, jest laureatem kilkunastu nagród w krajowych konkursach fotografii prasowej. Wiele lat był związany z Wrocławiem, gdzie ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii AFA. Swoje prace publikował w prasie i magazynach, m.in. „New York Timesie” czy „Le Monde”.
W jury konkursu zasiedli: Bruno Barbey (Magnum Photos), Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Kasia Madera (BBC World), Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią), Maciek Nabrdalik (VII Photo), Thomas Szlukovenyi (Thomson Reuters), Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).