1. Homeland 7, Showtime (FOX).
Od siedmiu sezonów nie tylko trzyma w napięciu, ale jak żaden inny oddaje szaleństwo świata po 11 września 2001 r. Twórcom zdarzało się być prorokami, warianty scen z serialu oglądaliśmy w stacjach newsowych.
2. Kidding, Showtime (HBO).
„Dzieci wiedzą, że niebo jest niebieskie. Muszą wiedzieć, co robić, gdy spadnie”. Jim Carrey jako gwiazda dziecięcej telewizji Pan Pickles w heroiczno-komicznej walce z bólem, stratą i rozpadem świata. Poruszające, bardzo.
3. Patrick Melrose, Showtime i Sky Atlantic (HBO).
Adaptacja autobiograficznej powieści Edwarda St Aubyna o traumie, która łamie życie już na jego starcie i późniejszych próbach poskładania się na nowo. W roli ekscentrycznego brytyjskiego arystokraty aktor urodzony do takich ról – Benedict Cumberbatch.
4. Atlanta 2, FX (FOX).
Życie Afroamerykanów w Atlancie w oparach absurdu i marihuanowego dymu. Oryginalny komediodramat Donalda Glovera – drugiego najsłynniejszego Donalda Ameryki, autora teledysku „This Is America”.
5. W potrzebie 2, HBO.
Nowojorczycy i ratujący ich „w potrzebie” łysiejący diler trawki przemierzający Brooklyn na rowerze. Zwykłe historie opowiedziane w niezwykły sposób.
6. Ślepnąc od świateł, HBO.
Warszawa i warszawka, biały proszek i czarny deszcz. Symfonia obrazów i dźwięków, jakiej nie było, i najgłośniejszy polski serial roku.
7. Ostre przedmioty, HBO.
Klimat amerykańskiego Południa i skomplikowane relacje kobiece oraz rodzinne, zostawiające na ciele i duszy rany cięte, kłute i szarpane. Kolejna kreacja Amy Adams zasługująca na najwyższe nagrody.
8. Kruk. Szepty słychać po zmroku, Canal+.
Osadzona w Białymstoku i okolicach, mroczna historia o krzywdzie, zemście i spokoju ducha. Ze znękanym komisarzem i świetnym scenariuszem.
9. Chilling Adventures of Sabrina, Netflix.
Nastoletnia czarownica Sabrina Spellman powraca, by walczyć ze złem ludzkim i nadprzyrodzonym oraz każdą religią opartą na męskiej dominacji.
10. BoJack Horseman 5, Netflix.
W „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej jest mowa o filmie „Koń, który jeździł konno”. BoJack, upadła gwiazda sitcomu „Rozbrykani”, mógłby w nim zagrać. Polską sztukę i amerykański animowany serial łączy ostre, satyryczne spojrzenie na rzeczywistość i ton będący mieszanką depresji, narcyzmu i traumy.