Kultura

Sukcesy „Idy”: Ważne nagrody i nominacje

materiały prasowe
„Ida” Pawła Pawlikowskiego zbiera kolejne trofea i otrzymuje nominacje do kluczowych nagród filmowych.
Opus Film/materiały prasowe
materiały prasowe

Film Pawła Pawlikowskiego zatriumfował w Wielkiej Brytanii – otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Był też nominowany w kategorii najlepsze zdjęcia, ale statuetkę otrzymał Emmanuel Lubezki, pracujący przy „Birdmanie”.

Przed „Idą” najważniejsze rozstrzygnięcia. 29 stycznia opublikowano listę nominacji do Cezarów, prestiżowych nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Film Pawła Pawlikowskiego został nominowany w kategorii najlepszy film zagraniczny. Konkurencję ma przy tym silną: o statuetkę walczą również „Grand Budapest Hotel”, „Boyhood”, „Mama”, „Dwa dni, jedna noc” oraz „Zimowy sen”. Werdykt poznamy 20 lutego.

Ledwie 15 stycznia poznaliśmy komplet nominowanych do Oscarów. „Ida” ma szanse na wyróżnienie w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Nie udało się to wcześniej żadnemu Polakowi. Gala – już 22 lutego.

Liczba wyróżnień i nominacji każe sądzić, że „Ida” jest jednym z najbardziej docenianych na świecie polskich filmów.

O krok od Oscara

Film Pawła Pawlikowskiego zbiera nagrody w liczących się konkursach i na festiwalach. Europejskie Nagrody Filmowe (EFA) – najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla filmów Starego Kontynentu – rozdano 13 grudnia. „Ida” wywalczyła nagrody: za najlepszy film, reżyserię (Paweł Pawlikowski) i scenariusz (Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz). Statuetkę otrzymali też Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal – za zdjęcia. „Ida” zdobyła ponadto uznanie publiczności (specjalną nagrodę od widzów).

Film Pawlikowskiego otrzymał w sumie aż pięć nominacji, i to w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię, za scenariusz i dla najlepszej aktorki.

O nagrodę dla najlepszej aktorki europejskiej ścigały się Agata Kulesza oraz Agata Trzebuchowska. Ich konkurentkami były m.in. Charlotte Gainsbourg z „Nimfomanki” Larsa von Triera oraz Marion Cotillard za rolę w filmie „Two Days, One Night” braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne. Zwyciężyła ta ostatnia.

Ceremonia rozdania tegorocznych EFA odbyła się w Rydze. Statuetki zostały rozdane po raz 27.

Warto odnotować, że polskim obrazem, który kapituła Europejskich Nagród Filmowych uznała za najlepszy, był poprzednio „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Nagrodę otrzymał równo 26 lat temu, podczas pierwszej ceremonii rozdania EFA. Na wyróżnienia – i to aż cztery – czekaliśmy zatem dłużej niż ćwierć wieku.

Na tym sukcesy „Idy” się nie kończą. Od czasu premiery została obsypana nominacjami i nagrodami w kluczowych konkursach i festiwalach.

11 grudnia obraz Pawła Pawlikowskiego został nominowany do Złotych Globów w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Od czasów „Trzech Kolorów” Krzysztofa Kieślowskiego żaden polski film nie stawał do rywalizacji do tej nagrody. I tym razem się nie powiodło (nagrodę otrzymał rosyjski „Lewiatan”).

Pozostali nominowani w tej kategorii: „Force Majeure” (Szwecja), „Gett: The Trial of Viviane Amsalem” (Francja), „Lewiatan” (Rosja) oraz „Tangerines” (Estonia). Pod uwagę brano w sumie 53 filmy.

Na początku grudnia ubiegłego roku polski film został wyróżniony również przez New York Film Circle Critics. W skład kapituły wchodzą krytycy najważniejszych nowojorskich czasopism. Uważa się powszechnie, że nagroda ta otwiera drogę do Oscara.

Chwilę później Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles nagrodziło i film („najlepszy film zagraniczny”), i Agatę Kuleszę („najlepsza aktorka drugoplanowa”).

Dotychczasowe osiągnięcia „Idy”:

1. Camerimage (2013): najlepszy operator
2. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2013): najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepszy producent, najlepszy film
3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (2013): Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej w sekcji Specjalne Prezentacje
4. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (2013): Nagroda Jury Ekumenicznego, Grand Prix dla najlepszego filmu
5. London Film Festival (2013): najlepszy film
6. Off Plus Camera 2014: Polski Nobel Filmowy
7. Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles (LAFCA, 2014): najlepszy film zagraniczny, najlepsza aktorka drugoplanowa
8. Polskie Nagrody Filmowe Orły (2014): najlepszy film, najlepsza główna rola kobieca, najlepsza reżyseria, najlepszy montaż
9. Europejska Akademia Filmowa (2014): Nagroda im. Carlo Di Palmy dla europejskiego operatora roku
10. Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych (2014): Nagroda Spotlight
11. Europejskie Nagrody Filmowe: najlepszy film, reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, nagroda publiczności
12. Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego (2014) LUX: najlepszy film
13. Nagroda Goya, przyznawana przez hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej: najlepszy film europejski
14. BAFTA: najlepszy film nieanglojęzyczny
15. Oscar?

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Ukraina przegrywa wojnę na trzech frontach, czwarty nadchodzi. Jak długo tak się jeszcze da

Sytuacja Ukrainy przed trzecią zimą wojny rysuje się znacznie gorzej niż przed pierwszą i drugą. Na porażki w obronie przed napierającą Rosją nakłada się brak zdecydowania Zachodu.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
04.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną