1. Odkrywanie Aliny Szapocznikow. Monograficzne wystawy w Los Angeles i Ohio, ale przede wszystkim ta trzecia, najważniejsza – w legendarnym nowojorskim MoMA.
2. Krzepnięcie festiwali. Dwa festiwale sztuk wizualnych to już dobra międzynarodowa klasa: Alternativa (Gdańsk – druga odsłona) oraz Mediations Biennale (Poznań – trzecia edycja). A wysoki poziom krajowy to krakowski Grolsch Art Boom (czwarta edycja).
3. Laur za dźwięki. Artystka Katarzyna Krakowiak i kurator Michał Libera otrzymali wyróżnienie na 13 Biennale Architektury w Wenecji. Wbrew nazwie imprezy, ich akustyczna instalacja była niewidzialna, ale za to dobrze słyszalna.
4. Retrospektywa Mistrza. Zasłużony hołd złożony sędziwemu, wielkiemu artyście Wojciechowi Fangorowi przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
5. Gwiazdy w CSW Zamek Ujazdowski. Dwie ważne wystawy dwóch znaczących artystów światowej sztuki współczesnej: przegląd filmów Haruna Farockiego oraz wybór instalacji Mauricio Cattelana.
6. Secesja Czartoryskich. Po latach dyskretnych sporów kompetencyjnych między Muzeum Narodowym w Krakowie a Fundacją im. Czartoryskich, kwestię jednym ruchem rozwiązał minister Bogdan Zdrojewski, podejmując decyzję o stworzeniu odrębnego muzeum imienia sławnej arystokratycznej rodziny i o wycofaniu ich zbiorów spod kurateli MN. To decyzja o trudnych dziś do przewidzenia reperkusjach.
7. Nowa Sztuka Narodowa. Osobliwa wystawa w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W ramach deklarowanej chęci dialogu, na awangardowe salony zawitała sztuka dotychczas przez nie totalnie lekceważona.
8. Spalona Tęcza. Najpierw Julita Wójcik ustawiła na warszawskim placu Zbawiciela ogromną tęczę ze sztucznych kwiatów i wywołała tym gorącą dyskusję. A kiedy warszawiacy tęczę polubili, jakiś wandal ją podpalił. I znów była dyskusja.
9. Europa Jagellonica. Wspólna ekspozycja Muzeum Narodowego i Zamku Królewskiego uświadamiająca Polakom, jak wielką potęgę kulturalną stworzyli Jagiellonowie.
10. Łowca Nagród. Tomasz Gudzowaty otrzymał prestiżową nagrodę World Press Photo. Po raz dziewiąty!