Kultura

W galerii

Wydarzenia kulturalne 2010: Wystawy

Nr 2: Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie. Blue Noses Group: An epoch of clemency Nr 2: Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie. Blue Noses Group: An epoch of clemency Blue Noses Group / materiały prasowe
Wystawy, na które warto było się wybrać w 2010 roku.
Nr 5: Odnaleziony Monetwww.wielkopolska.policja.gov.pl/materiały prasowe Nr 5: Odnaleziony Monet
Nr 8: Program wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie. Tu: Jurry ZielińskiMuzeum Narodowe w Krakowie/materiały prasowe Nr 8: Program wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie. Tu: Jurry Zieliński
Nr 1: Wystawa Brucea Naumana w Zamku Ujazdowskim w Warszawiemateriały prasowe Nr 1: Wystawa Brucea Naumana w Zamku Ujazdowskim w Warszawie
Nr 1: Wystawy Roberta Morrisa w Muzeum ms2 w Łodzimateriały prasowe Nr 1: Wystawy Roberta Morrisa w Muzeum ms2 w Łodzi

1. Wystawy Roberta Morrisa w Muzeum ms2 w Łodzi oraz Bruce’a Naumana w Zamku Ujazdowskim w Warszawie
Dwie ważne ekspozycje czołowych artystów światowej współczesnej sztuki. Niestety, takich wystaw z roku na rok u nas mniej.
Recenzja wystawy >>

2. Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie
Już dawno nie było w Polsce wystawy tak odważnie wkraczającej w obszar społecznych tabu. Sama ekspozycja średnio udana, ale jej kulturowy kontekst – nie do przecenienia.
Więcej >>

3. Nowe przestrzenie wystawiennicze w Krakowie
Czyli powrót odnowionych i na nowo zaaranżowanych Sukiennic oraz otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej. Warszawo – wstydź się i bierz przykład!

4. Mediations Biennale w Poznaniu
Stosunkowo młoda (dopiero druga edycja), a już zdecydowanie najważniejsza krajowa cykliczna impreza z zakresu sztuk wizualnych. Duży rozmach, międzynarodowa obsada kuratorska i artystyczna, ambicja, ciekawe poszukiwania formalne.
Więcej >>

5. Odnaleziony Monet i Gierymski
Rok zaczął się od informacji o znalezieniu skradzionego z Muzeum Narodowego w Poznaniu obrazu Clauda Moneta „Plaża w Pourville”, a zakończył odkryciem na małej aukcji w Niemczech, zrabowanej w czasie II wojny światowej, „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego. Pierwsza praca już wróciła do ekspozycji, być może odzyskamy też tę drugą.
Więcej >>

6. Ruchy personalne
Łagodne lub gwałtowne roszady na dyrektorskich stolcach w ważnych placówkach: Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerii Zachęta, CSW w Warszawie i CSW w Toruniu. Oby z pożytkiem dla zwiedzających. A swoją drogą przydałoby się przewietrzyć kadrowo jeszcze kilka muzeów.

7. Powrót „krytycznych” w Zachęcie
Rok 2010 przywitaliśmy ze Zbigniewem Liberą, a żegnamy z Katarzyną Kozyrą, dwójką czołowych postaci polskiej sceny artystycznej poprzedniej dekady. Dziś tak nie bulwersują jak niegdyś, ale ich sztuka nadal jest bardzo ważna i dobrze, że w potężnej dawce została przypomniana.

8. Program wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie
Może zabrakło w tym roku jakiejś spektakularnej ekspozycji, ale całość programu nie ma sobie równych w kraju, a kilka tegorocznych wystaw było naprawdę niezwykle ważnych: Magdaleny Abakanowicz, sarmatyzmu, Goi, „Jurry” Zielińskiego czy pokolenia lat 80.
Więcej >>

9. Rzeczy budzą uczucia w CSW Zamek Ujazdowski
Okazała ekspozycja ze zbiorów własnych galerii, koncentrująca się na pracach dotykających kwestii uczuć i emocji.
Więcej >>

10. Wystawy kolekcjonerskie
Upowszechnia się dobry obyczaj publicznych prezentacji znaczących prywatnych kolekcji sztuki. Po wyśmienitych pokazach w poprzednich latach, m.in. zbiorów Teresy i Andrzeja Starmachów czy Krzysztofa Musiała, w mijającym roku każdy mógł obejrzeć doskonałe, m.in. fotograficzne, zbiory Cezarego Pieczyńskiego (BWA Sopot i Wilanów).

Polityka 52.2010 (2788) z dnia 25.12.2010; Wydarzenia kulturalne 2010; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "W galerii"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama