Kultura

Książki. Wydarzenia literackie

Wydarzenia kulturalne 2010: książki polskie

Polska książka 2010: Iwaszkiewicz, Dzienniki, t. II Polska książka 2010: Iwaszkiewicz, Dzienniki, t. II Wyd. Czytelnik / materiały prasowe
10 najważniejszych książek polskich i zagranicznych, które światło dzienne ujrzały w 2010 roku.
Nr 3: Orhan Pamuk, Muzeum niewinnościmateriały prasowe Nr 3: Orhan Pamuk, Muzeum niewinności
Nr 4: Jarosław Marek Rymkiewicz, Samuel Zborowskimateriały prasowe Nr 4: Jarosław Marek Rymkiewicz, Samuel Zborowski

1. Jarosław Iwaszkiewicz, Dzienniki, tom 2, 1956–63, Czytelnik

Ten tom czyta się jak powieść miłosną, bowiem Iwaszkiewicz historię ostatniej swojej fascynacji przerabia od razu na literaturę. Zaskakujące jest też to, jak bardzo wątpi w swoją twórczość. Powtarza pytanie: „I to już wszystko?”, które jest znakiem nienasycenia życiem.

2. Sławomir Mrożek, Dziennik, tom 1, 1962–69, Wydawnictwo Literackie

Dziennik Sławomira Mrożka jest rzeczywiście czymś wyjątkowym na tle dzienników innych polskich pisarzy. Przynosi zapis bezlitosnej autoanalizy, walki z samym sobą. Mrożek prowadzi go po to, by uchwycić i zrozumieć siebie.

3. Orhan Pamuk, Muzeum niewinności, przeł. Anna Akbike-Sulimowicz, Wydawnictwo Literackie

Pierwsza po Noblu powieść Orhana Pamuka i jedna z jego najlepszych. Bohater tworzy muzeum pamiątek po wielkiej miłości. To nie tylko opowieść o uczuciach, ale też o pisaniu, pamięci i o tym, czym może stać się literatura. A w tle ciekawy obraz współczesnej Turcji.

4. Jarosław Marek Rymkiewicz, Samuel Zborowski, Sic!

Brawurowy esej o Samuelu Zborowskim. Dla Rymkiewicza jest on wcieleniem polskiej wolności i ofiarą dążącego do absolutyzmu Jana Zamojskiego. Ta książka, pełna błyskotliwych dygresji i anegdot, to przewrotna pochwała obywatelskiego nieposłuszeństwa i szaleństwa wolności.

5. Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj, Wydawnictwo Czarne

Dlaczego Czesi są inni niż my? Jak wygląda ich stosunek do religii, śmierci, pogrzebu? O to wszystko pyta Mariusz Szczygieł w swojej kolejnej, równie ciekawej jak „Gottland”, książce o Czechach i Polakach. Szczygieł potrafi bardzo skutecznie zarażać czytelnika swoją ciekawością.

6. Philip Roth, Duch wychodzi, przeł. Jolanta Kozak, Czytelnik

Roth napisał wiele powieści o starości, ale ta jest bardzo przekonująca. Nathan Zuckerman próbuje pokonać własną niemoc i powrócić do życia dzięki fascynacji erotycznej i oczekiwaniu na „raptowne chwile”, niespodziewane wydarzenia i uczucia. Te raptowne chwile są według Rotha esencją życia.

7. Artur Domosławski, Kapuściński non-fiction, Świat Książki

Biografia Ryszarda Kapuścińskiego wywoła w tym roku burzę. Czytelnicy podzielili się na zagorzałych zwolenników i przeciwników sposobu opisywania życia Kapuścińskiego przez biografa. Najlepszym jej skutkiem byłoby, gdyby czytelnicy wrócili teraz do książek Kapuścińskiego.

8. Ingeborg Bachman, Paul Celan, Czas serca. Listy, przeł. Małgorzata Łukasiewicz, Wydawnictwo a5

To nie tylko fascynująca korespondencja miłosna dwojga ważnych poetów języka niemieckiego i historia tajnego romansu. To także historia ich wzajemnego wpływu, dotykająca problemu pisania po Holocauście. Historia z tragicznym finałem – samobójczą śmiercią Celana.

9. Roberto Bolano, Dzicy detektywi, przeł. Nina Pluta i Tomasz Pindel, Muza

Powieść legendarnego, nieżyjącego pisarza Roberta Bolano to historia pokolenia, które dorastało w czasach rewolucji kubańskiej i Maja 1968 r., ale też parodia świata wydawców i pisarzy, a przy tym erudycyjna gra literacka.

10. Andrzej Stasiuk, Dziennik pisany później, Wydawnictwo Czarne

Stasiuk z oddali ogląda Polskę i bardzo przenikliwie o niej pisze. O naszym upodobaniu do żałoby, o byciu ofiarą i o niewinnej religii, która skrywa zgoła inne tęsknoty. Ta niewielka, napisana żarliwie i pełna emocji książka zasługuje na poważną dyskusję.

Polityka 52.2010 (2788) z dnia 25.12.2010; Wydarzenia kulturalne 2010; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Książki. Wydarzenia literackie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama