Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Afisz 2009: Hity w galeriach

W specjalnym świątecznym numerze „Polityki” zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Oto 10 najważniejszych wydarzeń ze świata wystaw i galerii 2009.
Sztuka wg LiberyGaleria Faurschou, Kopenhaga/Materiały promocyjne Sztuka wg Libery
KrasnalsiKarol Woźniak/Polityka Krasnalsi
Karol Radziszewski ('Siusiu w torcik')Tadeusz Późniak/Polityka Karol Radziszewski ("Siusiu w torcik")

1. Praca Mirosława Bałki w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Od dawien dawna żaden rodak nie miał wystawy, która odbiłaby się tak szerokim echem na całym świecie. Choć to sztuka niełatwa – jej przyjęcie okazało się entuzjastyczne.

***

2. Piotr Piotrowski dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Nareszcie człowiek, który próbuje wydobyć tę placówkę z artystycznego marazmu.

***

3. Sezon polski w Londynie. Dawno już nie było tak znaczącej manifestacji naszych twórczych możliwości w tak liczącym się w światowej sztuce mieście.

***

4. Nalot kosmitów na Brukselę i inauguracja Ogrodu Rzeźb na warszawskim Bródnie. Dwa brawurowe, oryginalne, mądre, pożyteczne i z rozmachem realizowane projekty Pawła Althamera. Aż strach pomyśleć, co jeszcze przyjdzie mu do głowy.

***

5. Wystawa retrospektywna Zbigniewa Libery w Zachęcie. Pierwsza retrospektywna prezentacja jednego z najważniejszych rodzimych artystów ostatniego ćwierćwiecza. Lepiej późno niż wcale.

***

6. Wystawy kolekcji Galerii Starmach w Muzeum Narodowym w Krakowie. Okazało się, że nawet ludzie, którzy nie zarabiają milionów, ale są wytrwali, mogą zgromadzić zbiory, których nie powstydziłoby się absolutnie żadne muzeum w kraju.

***

7. Działalność The Krasnals, grupy artystów ukrywających swą tożsamość. Stosują różne formy artystycznego wyrazu, zawsze jednak celem ich działań jest krytyka – często przez ośmieszenie – reguł rządzących polskim rynkiem sztuki.

***

8. Wystawa „Siusiu w torcik” w Zachęcie. Zaskakująca i prowokacyjna propozycja wschodzącej gwiazdy polskiej sceny artystycznej – Karola Radziszewskiego. Twórca wszedł w rolę kuratora, dzięki czemu powstała świetna realizacja na temat... manipulacji.

***

9. Wojciech Krukowski na emeryturze. Po 20 latach kierowania najważniejszą galerią sztuki współczesnej w Polsce – stołecznym CSW. Następcy wysoko ustawił poprzeczkę.

***

10. Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi „Polak, Żyd, artysta”. Niemal wzorcowa ekspozycja problemowa, świetnie pokazująca zawiłe historyczne relacje między awangardową sztuką a poczuciem narodowej tożsamości.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną