Kraj

Gazeta zwana wyborczą

Jubileusz GW: Nie byłoby Trzeciej Rzeczpospolitej, jaką znamy, bez Adama Michnika i ludzi „Gazety”.
Najważniejszy polski dziennik wciąż nosi dziwną nazwę, niespotykaną w światowej prasie. To żywa, można powiedzieć, codzienna pamiątka po tamtych wyborach sprzed 20 lat, które dały początek wolnej Polsce, wolnej prasie i samej „Gazecie” – wtedy jeszcze w formie skromnego biuletynu świeżo zalegalizowanej opozycji. „Wyborcza” od początku była czymś więcej niż tylko gazetą, opisywała nową rzeczywistość – tak, ale przede wszystkim ją tworzyła, uczestnicząc – z pasją i energią – w kolejnych wyborach Polaków. I nie chodzi tu tylko o wybory polityczne: zmiana ustroju, całej organizacji życia społecznego, prywatnego i publicznego, wymagała przecież podejmowania nieustannych wyborów – jak, z jakich materiałów i według jakiego projektu budować nowy polski dom. Nie byłoby Trzeciej Rzeczpospolitej, jaką znamy, bez Adama Michnika i ludzi „Gazety”.

Jeśli przez prawie dwie dekady udało się Polakom utrzymać konsens wokół podstawowych strategicznych celów: wejścia do NATO i do Unii Europejskiej, przyjaznego ułożenia stosunków z sąsiadami, budowy liberalnej gospodarki i otwartego, solidarnego społeczeństwa – to w znacznej mierze dzięki skuteczności „Gazety” w kształtowaniu opinii publicznej. „Gazeta”, chociaż w kolejnym zawirowaniu politycznym musiała zrezygnować z historycznego podtytułu „Nie ma wolności bez Solidarności”, pozostała jednym z ostatnich spadkobierców wielkiego ruchu Solidarności, z jego entuzjazmem, otwartością, nadzieją, nieco naiwną wiarą w to, że ludzie są lepsi, niż się wydaje.

Przez to, że „Wyborcza” tak bezpośrednio angażowała się w projekt Trzeciej RP, gromadziła po drodze wrogów: ideowych, politycznych, z czasem – w miarę rozwoju wydawnictwa Agora – także biznesowych. Poradziła sobie w tych warunkach bardzo dobrze, choć – czasy się zmieniają – nie ma już takiej pozycji rynkowej i politycznej jak dawniej. Wciąż za to jest jedną z najlepszych gazet europejskich i niepomijalnym punktem odniesienia w niekończących się polskich debatach. Nadal też zachowała poczucie misji publicznej, w czym bliska jest również naszej koncepcji wolnej prasy. W sporach politycznych nasz tygodnik jest często postrzegany jako ideowy sojusznik „Gazety”. I tak chyba jest: przez te ostatnie 20 lat dzieliliśmy podobną wizję rozwoju Polski i – bardziej fundamentalnie – ten sam system wartości. Pamiętamy też o tym, jak wiele polskie niezależne dziennikarstwo zawdzięcza „Wyborczej”. Oni przecierali szlaki.

Z okazji jubileuszu 20-lecia zespół „Polityki” składa przyjaciołom z „Gazety” gratulacje i najlepsze życzenia: dobrych wyborów, „Wyborczo”!


Polityka 19.2009 (2704) z dnia 09.05.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną