Kraj

Trump prezydentem, Świątek w ćwierćfinale; biskupi oburzeni. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Facebook
Ameryka ma 47. prezydenta; Iga Świątek idzie jak burza w Australian Open; Tusk reaguje na wulgarne okrzyki podczas wiecu Nawrockiego; biskupi nie uznają decyzji o zmniejszeniu lekcji religii w szkołach; wraca piłkarska Liga Mistrzów.

1. Donald Trump zaprzysiężony

Od poniedziałku Donald Trump jest 47. prezydentem USA. To jego druga kadencja, choć nie z rzędu, ale z przerwą na cztery lata władzy Joe Bidena.

Zaprzysiężenie Trumpa zerwało z kilkoma tradycjami i zwyczajami. Nie odbyło się przed Kapitolem, ale w środku budynku. Nigdy wcześniej obejmujący urząd nie zapraszali na tę uroczystość zagranicznych przywódców, środowisko Trumpa przeciwnie – wysłało zaproszenia, choć generalnie do bliskich sobie skrajnie prawicowych liderów państw, takich jak premier Węgier Viktor Orbán.

Wszyscy czekali na przemówienie Trumpa i w trakcie można było być pewnym, że obawy były uzasadnione. Było o odebraniu Kanału Panamskiego, o „oficjalnie uznanych tylko dwóch płciach” czy o złotych czasach USA wraz z nadejściem Trumpa. Nowy prezydent zapowiedział stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem i stan alarmowy w energetyce („będziemy wiercić, wiercić, wiercić”).

„Pewne jest tylko jedno: sam Trump świetnie się bawi. Ale jego dobry nastrój zderza się z niepokojem europejskich komentatorów. Nigdy w czasach współczesnych nie było aż takiej niepewności” – pisze na Polityka.pl Marek Ostrowski. I wymienia cztery główne problemy związane z nadchodzącą drugą kadencją.

2. Iga Świątek w ćwierćfinale Australian Open

Najlepsza polska tenisistka i druga rakieta świata bez najmniejszych problemów awansowała w poniedziałek do ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open. Jej przeciwniczką była jedna z największych niespodzianek turnieju, pochodząca z Ukrainy i grająca dla Niemiec Eva Lys (lucky loserka). Dość wspomnieć, że mecz nie trwał nawet godziny. Pierwszy set Iga Świątek wygrała do zera, w drugim Niemka zdobyła jednego gema (czemu towarzyszyła eksplozja radości).

W ćwierćfinale Polkę czeka dużo trudniejsze zadanie. Jej przeciwniczką będzie Amerykanka Emma Navarro, która w bardzo zaciętym, trzysetowym meczu pokonała Rosjankę Darię Kasatkinę.

Także w poniedziałek Światowa Agencja Antydopingowa poinformowała, że nie odwoła się od decyzji Międzynarodowej Agencji Integralności Tenisa w sprawie Igi Świątek. Sprawa pozytywnego wyniku testu antydopingowego polskiej tenisistki jest więc definitywnie zamknięta.

3. Tusk reaguje na krzyki ze spotkania Nawrockiego

Podczas weekendowego spotkania kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego w Lęborku jeden z jego uczestników stwierdził, że Donald Tusk zrobi wszystko, żeby kandydat PiS nie został głową państwa, nawet jeśli wygra wybory. Ludzie w reakcji zaczęli krzyczeć: „Nie bać Tuska”, co przerodziło się według obserwatorów w wulgarne „j…ć Tuska”.

„Nie bać Tuska? Uczciwi nie mają się czego bać” – napisał premier w poniedziałek na X.

„Na spotkania otwarte są wpuszczani bardzo różni ludzie o bardzo różnych poglądach. Może się zdarzyć, że pojawiają się wulgaryzmy, natomiast w takim momencie każdy kandydat powinien natychmiast reagować, bo nie może być na to przyzwolenia” – skomentował kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

„Może pan Nawrocki boi się zareagować. Może on się boi tego, co wtedy powiedzą o nim jego wspierający. Natomiast jeżeli chce kandydować na najwyższy urząd w państwie, to powinien dbać o całość wspólnoty i powinien dbać o nasze narodowe świętości” – dodał także kandydujący w majowych wyborach marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

4. Biskupi ostro w sprawie religii w szkole

Polski episkopat jest bardzo niezadowolony po podpisaniu przez szefową MEN Barbarę Nowacką rozporządzenia w sprawie ograniczenia lekcji religii w szkołach do jednej godziny w tygodniu (do tej pory były dwie). Nowe zasady wejdą w życie 1 września 2025 r.

Biskupi uważają, że rozporządzenie jest aktem bezprawnym, bo „nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi”.

Przypomnijmy, że rozporządzenie zakłada także twardą zasadę, że lekcja religii (oraz etyki) będzie tylko przed lub po obowiązkowych zajęciach szkolnych (poza tymi oddziałami, w których wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcje religii lub etyki).

5. Szczęsny wróci do bramki FC Barcelona?

Już dziś kolejne mecze Ligi Mistrzów, a w katalońskich mediach – jak zwykle – jednym z tematów jest obsada bramki FC Barcelona. Wojciech Szczęsny po kilkunastu tygodniach w końcu w niej stanął i zbierał bardzo dobre recenzje. Ale też w finale Superpucharu Hiszpanii z Realem Madyt sfaulował Kyliana Mbappe, dostał czerwoną kartkę i wyleciał z boiska.

Czy zagra dziś z Benfiką Lizbona, czy bronił będzie Inaki Pena? „Widzieliśmy, co »Tek« [pseudonim Szczęsnego] potrafił zrobić w Superpucharze, jego osobowość jest niesamowita, jest mistrzem. Zobaczymy jutro” – mówił w poniedziałek trener Hansi Flick. I chwalił Polaka: „Myślę, że to jeden z najlepszych transferów, jakie przeprowadziliśmy. Nie tylko ze względu na to, jak gra, ale ze względu na jego wsparcie dla innych zawodników”.

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną