Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Żegnamy Piotra Pytlakowskiego; „Pakiet prezydencki”; jak śpią Polacy; były myśliwy opowiada o tej okrutnej rozrywce; nowy odcinek cyklu „Odchodzić po ludzku”; jak zatonął „Heweliusz”; życie byłych dyktatorów na podmoskiewskim osiedlu; social media wyludnione. To wszystko i znacznie więcej w najnowszej „Polityce”.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszej „Polityce” znajdziecie Państwo między innymi:

Pożegnanie naszego redakcyjnego kolegi i Przyjaciela Piotra Pytlakowskiego, zmarłego 31 grudnia 2024 r. Piotr był wybitnym reporterem, autorem książek, scenarzystą, angażował się też w akcje obywatelskie w obronie praworządności i praw człowieka.

• „Pakiet prezydencki”, czyli trzy teksty związane z kandydatami na prezydenta. Jakub Majmurek pisze o szansach Rafała Trzaskowskiego, ale także o pułapkach, jakie może napotkać podczas kampanii; Anna Dąbrowska i Katarzyna Kaczorowska opisują rodzinę Karola Nawrockiego, zastanawiając się, na ile może stać się atutem kandydata popieranego przez PiS; Rafał Kalukin natomiast przygląda się kandydatce Lewicy Magdalenie Biejat, szacuje jej wyborczy potencjał i ocenia jej mocne oraz słabsze strony.

Jak śpią i o czym śnią Polacy, skąd się bierze zimowa bezsenność, czy zawsze pomagają na nią tabletki – pisze Joanna Cieśla.

O myślistwie jako okrutnej rozrywce, nieprzystającej do dzisiejszej rzeczywistości i wrażliwości, mówi Zenon Kruczyński, były myśliwy, a dzisiaj aktywista ekologiczny, w rozmowie z Agnieszką Sową.

Polityka nr2/2025PolitykaPolityka nr2/2025

• W naszym cyklu „Odchodzić po ludzku” tym razem o ubogich seniorach i zdrowotnych skutkach niedostatku pisze Zbigniew Borek.

Tragiczną historię zatonięcia promu „Heweliusz” przypomina Ryszarda Socha – ukazała się książka na ten temat, realizowany jest także serial w reżyserii Jana Holoubka.

O powiększającej się subkulturze pasjonatów biegania pisze Norbert Frątczak.

O Europie bez baterii pisze Adam Grzeszak, a o ambitnych planach LOT-u – Cezary Kowanda.

Jak się żyje na podmoskiewskim osiedlu byłych dyktatorów – o tym piszą Paweł Reszka i Evgenia Tamarchenko.

Ponadto w nowym wydaniu „Polityki”:zakusy Donalda Trumpa na Grenlandię; • skąd brać energię do zasilania sztucznej inteligencji; • portrety szaleńców w paryskim Luwrze; • sukcesy Pana Kleksa, czyli jak dobrze sprzedać film dla dzieci; • wyludnione social media; • podróże niespodzianki.

To wszystko i znacznie więcej w najnowszej „Polityce”, bardzo Państwa zachęcam do lektury i życzę miłych wrażeń.

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama