Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Nowy numer „Polityki” Nowy numer „Polityki” Polityka
Żegnamy Stanisława Tyma; jak idą rozliczenia rządów PiS; o szansach Trzaskowskiego i działalności Nawrockiego jako historyka; seniorzy podrzucani do szpitali na święta; jak Kościół i deweloper chcą ubić interes; ile naprawdę zarabiają Polacy. To wszystko i więcej w najnowszej „Polityce”.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym numerze „Polityki” żegnamy naszego wspaniałego redakcyjnego Kolegę i Przyjaciela – Stanisława Tyma. Był naszym felietonistą od niemal 20 lat. Komentował polską rzeczywistość, jak to on, z ciętym humorem, ale też z osobistą refleksją i zadumą. Każdego tygodnia czekaliśmy na jego teksty, ciekawi, jak opisze ostatnie zdarzenia, z czym mu się skojarzyły, jakie znajdzie porównania z przeszłością, także z tą z czasów PRL, bo w takich analogiach był Staszek mistrzem. Był też człowiekiem wielu talentów: aktor, satyryk, reżyser, rysownik, pisarz, znakomita postać kultury i mediów.

W nowej „Polityce” zamieszczamy obszerny tekst o życiu i twórczości Stanisława Tyma (autorstwa Janusza Wróblewskiego), wspominamy go także w Przypisach.

Ponadto w nowym numerze:

Czy uda się skutecznie rozliczyć ośmioletnie rządy PiS, dlaczego ten proces przebiega, zdaniem wielu, za wolno i mało skutecznie – pisze Jakub Majmurek, a także prof. Antoni Dudek w rubryce „Tydzień w polityce”.

Na konwencji w Gliwicach wystartowała kampania Rafała Trzaskowskiego (formalnie prekampania): co powiedział kandydat PO, a co premier Tusk, jakie tematy będą węzłowe w najbliższych tygodniach, jak wyglądają szanse Trzaskowskiego – o tym pisze Rafał Kalukin.

Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, nie ma jeszcze karty politycznej, ale ma bogatą biografię jako historyk, pełniący kierownicze funkcje w muzeach i w Instytucie Pamięci Narodowej; jak funkcjonował w tych rolach, co mówią jego współpracownicy, jaką wizję historii i jej bohaterów reprezentował i wspierał, a jaką zwalczał – pisze Jakub Halcewicz.

• W naszym cyklu (i akcji) „Odchodzić po ludzku” tym razem o tym, jak w okresie świątecznym seniorzy są podrzucani przez bliskich do szpitali, z czego to wynika, czy chodzi tylko o znieczulicę, czy też o brak pomocy państwa w opiece długoterminowej – pisze Paweł Walewski.

Nowy numer „Polityki”PolitykaNowy numer „Polityki”

O romskim feminizmie, emancypowaniu się romskich kobiet, szukaniu nowych życiowych wzorców w edukacji i sztuce mówi dr Joanna Talewicz w rozmowie z Joanną Podgórską.

O tym, jak Kościół chce sprzedać ziemię deweloperowi i w tym celu likwiduje działki, na których mieszka kilkaset osób – pisze Zbigniew Borek.

Kłamstwo średniej płacy, czyli ile naprawdę zarabiają Polacy, na czym polega różnica pomiędzy średnią a medianą – wyjaśnia w swoim raporcie Joanna Solska.

I jeszcze w najnowszej POLITYCE: • co to jest ortoreksja i na czym polega przemoc żywieniowa wobec dzieci; • Izrael w objęciach radykałów; • drony atakują; • jak Brytyjczycy rozwiedli się z węglem; • z czego żyje pisarz; • Jacek Kaczmarski – mit kontra antymit.

Polecam również wiele innych pozycji w numerze, każda z nich zasługuje na uwagę. Życzę inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ile tak naprawdę zarabiają pisarze? „Anonimowego Szweda łatwiej sprzedać niż Polaka”

Żeby żyć w Polsce z pisania, pisarz i pisarka muszą być jak gwiazdy rocka. Zaistnieć, ruszyć w trasę, ściągać tłumy. Nie zaszkodzi stypendium. Albo etat.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
13.12.2024
Reklama